Pomysły na drewniany płot

Mimo że ogrodzenie drewniane nie jest łatwe w konserwacji i utrzymaniu, znajduje wciąż wielu zwolenników. Uwielbiamy drewno jako surowiec ciepły i w naturalny sposób estetyczny: ładnie się starzeje, dobrze wtapia się w ogrodową zieleń. Jakie drewno na płot będzie najlepsze i na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy budować drewniane ogrodzenie? Zapraszamy do przeczytania poniżej.

Pomysłów na drewniany płot może być wiele. Mogą to być klasyczne sztachety z  drewna umocowane na drewnianych lub betonowych/murowanych słupach nośnych, może to być też, z drugiej strony, niezobowiązująca drewniana kratka lub też można zdecydować się na całkowicie kryjące panele lamelowe lub boazeryjne. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to zakup gotowych kratek lub przęseł, które dostępne są w licznych sklepach ogrodniczych. Nie wymagają one umocowania w podłożu (ich długość nie może wówczas przekraczać około 2-2,5 m), są proste w montażu i lekkie, a przy tym wyglądają efektownie.

Wybierając poszczególne parametry płotu pamiętajmy, że im wyższy będzie  (zwłaszcza gdy chodzi o płot nietransparentny), tym większe jest ryzyko, że będzie on optycznie zmniejszał przestrzeń i tworzył w ogrodzie wrażenie zamknięcia w klatce.

Niebagatelną zaletą drewna jest to, że bardzo łatwo jest mu nadać dekoracyjny charakter. Oferty sklepów pełne są najróżniejszych kształtów i wzorów płotów. Wystarczy spojrzeć na ten kaskadowy układ:

Płot kaskadowy, stworzony z drewnianej kratki. Fot. Ogrodosfera

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na to, że płoty z drewna są tak popularne, jest ich stosunkowo niska cena. Panele widoczne na zdjęciu poniżej można kupić za mniej niż 60 zł. Ich zamontowanie nie jest problematyczne, a sama trwałość również jest oceniana bardzo dobrze. Wykonane są z zabezpieczonego ciśnieniowo przed wnikaniem wilgoci drewna sosnowego.

lamelowy

Płot lamelowy z drewna sosnowego, zbudowany

z autonomicznych przęseł o szerokości 180 cm. Fot. Ogrodosfera 

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami płotów sztachetowych, wybierając je, zwróćmy uwagę na jakość drewna. Powinno być pozbawione sęków, które z biegiem czasu mogłyby uszkodzić konstrukcję płotu. Dobierając poszczególne elementy konstrukcyjne, koniecznie trzeba zadbać o to, aby były one ocynkowane i zabezpieczone przed korozją. Najczęściej wybieranymi gatunkami w tym przypadku są gatunki iglaste: świerk, jodła, modrzew lub sosna. Należy pamiętać, że są to gatunki żywiczne, dlatego powinny być dobrze wysuszone, zaimpregnowane oraz pomalowane olejem, bejcą lub lakierobejcą.

sz1

sz2

sz3

sz4

Na zdjęciach: sztachetowe płoty, Ogrodosfera

Ogrodzenie tego typu można zamontować samodzielnie lub zlecić wykonanie wynajętej firmie. Wcześniej jednak należy dokładnie zaprojektować wygląd takiego płotu. Kupując drewniane przęsła, można liczyć na dużą różnorodność modeli: mogą to być efektowne płoty boazeryjne z ozdobną kratką na górze, płoty w kształcie fali lub eleganckie, minimalistyczne w formie kwadratowe przęsła z poziomo zorientowanymi deskami.

4

Płot drewniany z ozdobnymi ornamentami. Fot. Ogrodosfera

Gdy kupujemy płot z drewna surowego, należy je w pierwszej kolejności zaimpregnować. Zanim rozpoczniemy prace, powinniśmy upewnić się, że surowiec jest odpowiednio wysuszony, czyli że jego wilgotność nie przekracza kilkunastu procent. Pomiaru można dokonać za pomocą specjalnego wilgotnomierza. Jeśli jednak nie posiadamy tego typu narzędzi, warto położyć drewno w suchym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej na kilka dni.

Kiedy drewno jest już wysuszone, w pierwszej kolejności zadziałajmy na nie impregnatem. Środki tego typu znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Wnikają one głęboko w strukturę drewna, chroniąc je przed wilgocią i przed szkodnikami. Następnie należy pomalować drewno na preferowany kolor. W dalszej kolejności można położyć na powierzchnię drewna warstwę impregnatu.

Zabieg należy okresowo powtarzać, za każdym razem ścierając poprzednią warstwę papierem ściernym lub szlifierką. Dokonując prac konserwacyjnych, zwróćmy uwagę na to, aby zabezpieczyć szczególnie te elementy, które są szczególnie narażone na zacieki. Należą do nich dolne części sztachet, na których zatrzymuje się spływająca woda opadowa. Dlatego dolne końcówki płotów warto pomalować dodatkowymi warstwami impregnatu oraz farby kryjąco-malującej.

Na filmie zobaczymy kilka pomysłów na to, jak zaaranżować drewniany płot na działce:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *