pompy hydrauliczne

Pompy hydrauliczne do pogłębiania dna

Pompy hydrauliczne wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłowych i usługowych. Jedną z nich jest pogłębianie dna, gdzie pompy hydrauliczne przechodzą prawdziwy chrzest bojowy, ze względu na ciężkie warunki pracy. Tym samym należy wybierać te, które zapewnią nie tylko dobre właściwości, ale cechować będą się wytrzymałością.

Pompy hydrauliczne do pogłębiania dna

Pompy zatapialne to urządzenia skonstruowane do pracy w ciężkich warunkach. Nie każde dno jest takie samo. W związku z tym konstrukcja musi być nie tylko przystosowana do warunków w jakich pompa będzie pracować, lecz także użyte materiały muszą zapewnić jej jak najdłuższą, bezproblemową eksploatację.

Ich zadaniem jest przepompowanie gęstych szlamów i osadów występujących w zbiornikach wodnych. Dodatkowo używa się ich także do przetłaczania substancji kleistych i abrazyjnych. Takowe pompy hydrauliczne znajdują również zastosowanie w przypadku refulerów czy pogłębiarek, które mają za zadanie eksploatować piasek z dna zbiornika, rzeki czy nawet dna morskiego.

W związku z pracą w niesprzyjających warunkach, jakimi jest brodzenie w różnego rodzaju substancjach lub po prostu w piasku, metal musi być odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją. W przypadku urządzeń jakimi są pompy hydrauliczne wykorzystywane do tego typu pracy, dobrze, jeżeli jak największa ilość elementów ma w sobie chrom. Zwłaszcza dotyczy to elementów, które podlegają tarciu. Z racji, że pompy hydrauliczne muszą być wytrzymałe, całość zrobiona jest z różnego rodzaju stopów metalu.

Pompy hydrauliczne – na co zwrócić uwagę

Wbrew pozorom taka rzecz jak prędkość obrotowa jest bardzo ważna. Im mniejsza ona jest, tym części wolniej się zużywają, gdyż tarcie nie jest tak silne.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość transportu zawiesin. Jest to o tyle istotne, że informuje, jaki stosunek procentowy substancji stałych może być transportowany wraz z wodą. W przypadku dobrych pomp hydraulicznych może to być nawet do 70%.

Nie mniej istotna jest wysokość podnoszenia. Informuje ona na jaką wysokość może zostać wypompowana ciecz. W zależności od możliwości i technologii użytej przez producenta, wartość ta będzie się różnić. Dlatego w tym wypadku pompa hydrauliczna musi być stricte dopasowana do miejsca, w którym będzie użytkowana.

To na co jeszcze warto zwrócić uwagę to wydajność tłoczenia zawiesin. Od niej w dużej mierze zależy ile metrów sześciennych uda się przepompować w ciągu godziny. Niektóre pompy hydrauliczne zdolną są do przepompowania 4000 m3/h, co jest bardzo dobrym wynikiem. Tak wydajne pompy hydrauliczne stosuje się przy pracach na większych akwenach.