Piwa rzemieślnicze

Piwa rzemieślnicze kontra koncernowe. Porównanie

Każdy smakosz piwa z łatwością odróżni piwo rzemieślnicze od koncernowego. Jednak prawda jest taka, że nie wszyscy z nas są pasjonatami browarnictwa i rozpoznanie poszczególnych rodzajów piw niektórym może sprawiać trudności. Sprawdźcie czym różnią się piwa koncernowe od rzemieślniczych.

Piwa rzemieślnicze – czym tak naprawdę są?

Piwa rzemieślnicze, zwane też kraftowymi, to takie, które wytwarzane są przez niewielkie browary stosujące naturalne i innowacyjne składniki. Takie piwa cechują się wysoką jakością i ciekawym smakiem, znacznie różniącym się od smaku piw produkowanych przez duże koncerny. Piwa rzemieślnicze są więc idealną propozycją dla smakoszy tego trunku, którzy nie boją się nowości i cenią sobie wyjątkowy i niepowtarzalny smak.

„W Polsce rośnie popularność piw rzemieślniczych, których z roku na rok powstaje coraz więcej. Na rynku znaleźć można już wiele ciekawych piw o zróżnicowanych stylach, z których każdy może wybrać taki, który odpowiada mu najbardziej. Browary kraftowe najczęściej prowadzone są przez prawdziwych miłośników piwa i zapalonych piwowarów” – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący Piwo PILSWEIZER S.A.

Browary kraftowe, poza niecodziennym smakiem, różnią się od browarów koncernowych także sposobem i skalą produkcji oraz wykorzystywanymi w niej składnikami. Rzemieślnicze browary nie są też na taką skalę rozpropagowane wśród konsumentów, dzięki czemu mogą nosić miano elitarnych.

Choć poszczególne rodzaje piw rzemieślniczych powstają według podobnych receptur, to jednak mogą różnić się między sobą w zależności od wyprodukowanej partii. Ich wspólnymi cechami są za to aromat i smak, będące wynikiem pracy piwowara.

Czym charakteryzują się piwa koncernowe?

W odróżnieniu od piw rzemieślniczych, browary koncernowe produkują miliony hektolitrów piwa rocznie. To te piwa widzimy na półkach wszystkich sklepów, a ich reklamy przerywają nam większość filmów i programów oglądanych w telewizji. Piwa koncernowe spotkamy też w każdym barze i restauracji, czego nie można powiedzieć o piwach kraftowych.

Nie da się ukryć, że masowa produkcja piwa koncernowego odbija się na jego smaku i jakości. Często składniki takich piw pozostawiają wiele do życzenia, ponieważ duże browary raczej celują w ilość i niskie koszty produkcji, niż w jakość wytwarzanego produktu. Niektórzy za ich zaletę mogą jednak uznać powtarzalność smaku, która daje pewność, że każda butelka lubianego piwa przyniesie takie same doznania smakowe.

Piwa rzemieślnicze czy koncernowe – które wybierać?

Na rynku znaleźć dostępnych jest wiele różnych rodzajów piw, zarówno tych pochodzących z dużych browarów, jak i z browarów rzemieślniczych. To, które z nich wybierać powinno zależeć od indywidualnych upodobań. Nie da się jednak ukryć, że każdy smakosz piwa, oczekujący od niego zarówno wysokich walorów smakowych, jak i dobrej jakości, powinien decydować się raczej na piwa kraftowe. Wprawdzie ich ceny są nieco wyższe od cen browarów koncernowych, jednak w ich przypadku za ceną idzie jakość gwarantująca zadowolenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *