tanie książki

Od pisma obrazkowego do książki

Przelewanie swoich myśli na widzialną formę towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów. Już ludzie pierwotni wykorzystywali pismo obrazkowe, aby na skałach, kamieniach, w jaskiniach kreślić otaczającą ich rzeczywistość. Stosowali również techniki mnemotechniczne, aby przekazywać swoją historię z pokolenia na pokolenie. Komunikacja międzyludzka, jak i wyrażanie swoich myśli zaczęły ewoluować wraz z rozwojem ludzkości.

W starożytnym Egipcie już 3000 lat p.n.e posługiwano się własnym „pismem”, a właściwie systemem znaków, zwanym hieroglifami. Te specyficzne znaki mogły przekazywać znaczenie wielu słów i dźwięków. Ok. 3500 lat p.n.e na Bliskim Wschodzie powstało pismo klinowe, które znacznie przyczyniło się do rozwoju wielkiej cywilizacji Sumerów. Na terenie Mezopotamii posługiwano się gliną, w której rzeźbiono znaki za pomocą trzciny. W ten sposób tworzyły się kliny, od których wzięto nazwę pisma. Takie tabliczki można było wykorzystywać wielokrotnie – wystarczyło ugnieść glinę i wygładzić do pierwotnej postaci, a więc można powiedzieć, że książki używane mieli już Sumerowie.

Pismem, które przez wieki niewiele się zmieniło jest pismo chińskie – znajomość współczesnego chińskiego umożliwia w zupełności odczytanie tekstów pochodzących sprzed wieków. Jest to również pismo otwarte, ponieważ ciągle powstają nowe znaki.

Ostatnim etapem rozwoju pisma był alfabet – dający się dostosować do różnych języków dzięki łatwości w adaptacji. Zapis alfabetyczny jako pierwsi zastosowali prawdopodobnie Fenicjanie, a z pisma fenickiego z czasem wykształciło się m.in. pismo greckie czy cyrylica.

Tak jak pismo, również książka przebyła bardzo długą drogę do formy, z jakiej znamy ją obecnie. Epoka książki drukowanej rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem do Europy przez Gutenberga ruchomej czcionki drukarskiej. Przez setki następnych lat zmieniała się jej forma, sposób oprawy, a nawet funkcja. Wiek XIX, a po nim XX przyniosły literaturę masową, wydawnicze serie, niemal każdego stać już było na książkę. Epoka cyfrowa sprawiła, że tradycyjne książki odeszły nieco w zapomnienie, ale wciąż są osoby kochające szelest papieru, jego zapach.

Książkom nadawane jest też drugie życie – książki używane przechodzą z rąk do rąk, a takie tanie książki umożliwiają poszerzenie swojej domowej biblioteczki, często o prawdziwe białe kruki. Obecnie z łatwością można kupować, jak i sprzedawać swoje książki online, bez konieczności udawania się do antykwariatu. Warto korzystać z tej opcji, aby książki używane nie trafiały do lamusa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *