fotowoltaika

Oszczędzanie przez energię słoneczną. Jak fotowoltaika pozwala generować oszczędności?

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie prądu w domu lub miejscu pracy. Oszczędzanie prądu można zacząć od najprostszych czynności, takich jak wymiana żarówek na energooszczędne, odłączanie sprzętu elektronicznego z gniazdek, czy obniżenie temperatury w domu. Chcąc zacząć generować większe oszczędności na energii elektrycznej warto zdecydować się na inwestycję w fotowoltaikę.

Pierwszy krok w długoterminowej oszczędności

Aby móc optymalnie dopasować wielkość i moc instalacji do potrzeb naszej nieruchomości warto zacząć od audytu fotowoltaicznego. Dzięki specjalistom w dziedzinie fotowoltaiki możliwe jest dokładne oszacowanie możliwości konstrukcyjnych oraz lokalizacyjnych jakie posiada nasza nieruchomość i działka, a także zapotrzebowania energetycznego, jakie ma pokryć dana instalacja.

Fotowoltaika dla domu to inwestycja, która przynosi wiele korzyści i pozwala zaoszczędzić bardzo wiele w długim okresie. Na początku trzeba jednak zainwestować określoną sumę pieniędzy . Koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej najczęściej waha się w przedziale 15-25 tys. zł. Należy jednak uwzględnić programy, które zapewniają dofinansowania do inwestycji zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Wśród najpopularniejszych programów dofinansowań znajdują się takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy Energia Plus. Warto mieć je na uwadze, szacując swoje możliwości finansowe związane z inwestycją w fotowoltaikę.

Podwyżki prądu bez wpływu na domowy budżet

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z relatywnie wysokimi kosztami początkowymi, a średni okres zwrotu szacowany jest na 6 do 8 lat. Jednak posiadając instalację, która pokrywa w stu procentach potrzeby naszej nieruchomości, jesteśmy w stanie zredukować nasz rachunek za prąd nawet do zera. W przypadku mniejszej instalacji lub w okresie mniejszego uzysku energetycznego nasz miesięczny rachunek za prąd może wynieść jedynie kilkanaście złotych. Inwestując w instalację fotowoltaiczną możemy uniezależnić się od podwyżek prądu nawet na 20 lat, czyli cały okres funkcjonowania instalacji.

Warto redukować negatywne oddziaływanie podwyżek prądu na budżet naszego gospodarstwa domowego lub firmy. Oprócz możliwości jakie daje nam instalacja fotowoltaiczna, możemy również oszczędzać prąd używając sprawdzonych sposobów. Na stronie firmy SunErgo https://sunergo.pl/blog/jak-oszczedzac-prad-w-domu/ znajdziesz więcej podpowiedzi, jak oszczędzać prąd oraz jaką rolę w długoterminowych oszczędnościach energetycznych gra fotowoltaika.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Podsumowując, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna i w długim okresie pozwala zacząć generować wysokie oszczędności. Korzystając z dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych, możemy oszczędzić już na samym wykonaniu inwestycji. By generować jeszcze większe oszczędności, warto zastanowić się nad termomodernizacją zasilanego budynku. Aby ułatwić inwestycję, uruchomiono rządowe wsparcie zwane ulgą termomodernizacyjną. To kolejna możliwość zredukowania kosztów inwestycji. Dzięki niej inwestor może odliczyć od podatku koszty związane z termomodernizacją budynku. Ulga termomodernizacyjna ma na celu zachęcenie ludzi do inwestowania w bezpieczne rozwiązania dla środowiska, dlatego też ulga obejmuje inwestycje w fotowoltaikę.

Co warto dodać, termomodernizacja budynku również jest dobrym sposobem, aby zwiększyć swoje oszczędności na ogrzewaniu i prądzie. Dzięki niej, więcej energii pozostanie w budynku, zamiast ulatniać się poza jego obszar.

Możliwości oszczędzania prądu jest wiele, ale jeżeli szukamy rozwiązania długoterminowego, warto zainwestować w fotowoltaikę.