Niezbędnik nad morze i w góry

Sezon letni trwa w najlepsze, a Ty nadal nie masz żadnego pomysłu na wyjazd wakacyjny? Jeśli na podjęcie zostało już mało czasu, to pozostaje skorzystać z jednej z dwóch najpopularniejszych propozycji, z jakimi najbardziej kojarzy się lato. Są to oczywiście góry albo morze. Z jednym i drugim jest o tyle prosta sprawa, że w Polsce znajduje się i jedno, i drugie, nie ma więc problemu z wyjeżdżaniem zagranicę.

W zasadzie wybieranie pomiędzy morzem a górami dotyczy charakteru i usposobienia konkretnych osób. Można przyjąć taką ogólną zasadę, że jeśli ktoś cały rok pracuje fizycznie, to raczej nie będzie miał ochoty na górskie wspinaczki, natomiast skusi się na opcję poleżenia na piasku i ogrzewania się w słońcu. I odwrotnie: jeśli ktoś pracuje umysłowo, to prawdopodobnie bardziej będzie mu odpowiadało spróbowanie górskich wędrówek.

Wyposażenie nad morze

Na każdy z tych wyjazdów trzeba się odpowiednio przygotować. Nad morze lepiej zabrać luźne ubrania, strój kąpielowy, klapki, aby dostosować się do dużej ilości słońca i móc się poopalać. Przyda się także zabezpieczenie przed słońcem i ewentualnymi poparzeniami (szczególnie dla tych, którzy mają uczulenie na słońce), czyli olejki i balsamy w filtrami. O okularach przeciwsłonecznych chyba nikomu nie trzeba przypominać. Duże znaczenie ma też zabranie takich elementów jak: pontony, materace wodne czy piłki plażowe, dzięki którym będzie można pobawić się w wodzie razem ze znajomymi. Lato latem, ale dobrze też zabrać ze sobą coś ciepłego. Polskie morze lubi witać spragnionych słońca turystów deszczową pogodą i zimnym wiatrem, więc lepiej nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na każdą okoliczność.

Dobre przygotowanie w góry

Inaczej trzeba się przygotować na wyjazd w góry. W tym przypadku trzeba zabrać ze sobą dużą ilość ubrań, ponieważ w górach zaskakująca brzydka pogoda może być nawet niebezpieczna. Tak więc oprócz butów trekkingowych i plecaka dobrze jest mieć ze sobą także inne akcesoria: kurtkę oddychającą i przepuszczającą powietrze, polar dający ciepło. Przydadzą się także śpiwory i maty, aby móc wygodnie ulokować się do spania w schronisku. Nie można zapominać o słodyczach i wodzie w odpowiedniej ilości, aby trasa mogła zostać pokonana w pełni sił. Termos z herbatą przyda się jak nic innego, jeśli na szczytach napotka się zimną aurę.

Wakacje w górach czy nad morzem to powód dla główkowania dla wielu osób, przygotowujących się na wakacyjny wyjazd. Każde kusi wyjątkową atmosferą – w zależności od preferencji można wybierać jedno albo drugie, ale zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu.