naczynia żaroodporne

Najlepsze naczynia do pieczenia – szklane czy ceramiczne?

Dzięki naczyniom żaroodpornym można łatwo i szybko przygotować przepyszne danie. Naczynia te sprawiają, że pieczone w nich dania są soczyste, pełne aromatów i niezwykle smaczne. Wybierać można spośród różnych kształtów i różnych wielkości. Jednak podstawowy wybór jest inny – na początku trzeba zdecydować, czy wolimy naczynie szklane, czy ceramiczne.

Zalety szklanych naczyń żaroodpornych

Tego typy naczynia żaroodporne należą do najbardziej popularnych, a więc tym samym najczęściej kupowanych. Wszystko dlatego, że szkło doskonale sprawdza się w kontakcie z żywnością, gdyż jest obojętne chemicznie i bezwonne. Ponadto, nie wydziela toksycznych substancji nawet pod wpływem wysokiej temperatury.

Dużym plusem naczyń żaroodpornych jest ich przezroczystość. Dzięki niej można kontrolować poszczególne etapy pieczenia potrawy. Co więcej, szkło nie przejmuje zapachów jedzenia oraz nie oddaje swojego zapachu pieczonym w nich daniom” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Decydując się na naczynia żaroodporne ze szkła należy pamiętać, aby wybierać te, których kształty i rozmiary będą odpowiadać waszym potrzebom. Dla osób, które będą używać go sporadycznie, wystarczające będzie nieduże, foremne naczynie. Jednak dla tych, którzy naczyń żaroodpornych będą używać na co dzień lub posiadających duże rodziny, polecamy większe naczynie lub zestaw naczyń w różnych kształtach i rozmiarach.

Zalety ceramicznych naczyń żaroodpornych

Ceramiczne naczynia żaroodporne są nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo eleganckie i estetyczne. Zachwycają one swoją kolorystyką lub gustownymi zdobieniami. Są na tyle ładne, że upieczoną w nich potrawę można podać bezpośrednio do stołu. Wszystko dlatego, że ceramiczne naczynia żaroodporne same w sobie stanowią ozdobę.

Naczynia żaroodporne wykonywane są z wysokiej jakości ceramiki, odpornej nie tylko na wysokie, ale i niskie temperatury. Dzięki temu można zarówno piec, jak i mrozić w nich potrawy. Kupując ceramiczne naczynia żaroodporne trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ to od niej zależy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie da się ukryć, że uszczerbione, nawet najbardziej zdobione, naczynie, nie będzie już cieszyło oczu gości, a tym samym straci część swoich zalet.

Które wybrać?

Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać ceramiczne, czy raczej szklane naczynia żaroodporne, musicie dobrze przemyśleć swoje potrzeby i upodobania. Jedne i drugie pełnią bowiem te same role, choć różnią się estetyką. Jednak bez względu na to jaką decyzję podejmiecie, z pewnością będziecie zadowoleni.