płytki patchworkowe

Najciekawsze rodzaje płytek ceramicznych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ciekawej wizualnie ceramiki, niektóre kafelki ścienne czy płytki podłogowe nawiązują do klasycznych, a inne do nowoczesnych nurtów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Poznajmy dziś trzy najciekawsze rodzaje ceramiki, która będzie pasowała do różnych rodzajów wnętrz, mebli czy dekoracji. Jako pierwsza pojawi się płytka patchworkowa do salonu,  a za nią modne heksagony i płytki elewacyjne.

Nowoczesne płytki patchworkowe

Kafelki patchworkowe to ceramika szczególnie często pojawiająca się w salonach, jadalniach lub łazienkach. Płytki te inspirowane są światem tkanin, wszak to w angielskich zakładach krawieckich narodziła się moda na łączenie ze sobą pozornie niepasujących kawałków tkaniny. Początkowo czyniono to z oszczędności, z czasem jednak patchwork zyskał sobie szerokie grono zwolenników i przekształcił się w nurt dekoracyjny. Stopniowo rozprzestrzenił się on również i na ceramikę, tak powstały płytki patchworkowe do salonów. Co do zasady istnieją dwie odmiany takich kafelków, o pierwszej mówimy, gdy płyta patchworkowa jest podzielona na różnego kształtu pola i pokryta różnymi wzorami, zaś w drugim przypadku płytki są jednolite, lecz układa się obok siebie kafelki o różnych wzorach.

A może płytka heksagonalna?

Ozdobne płytki w kształcie heksagonów są również ceramiką dedykowaną do modnych aranżacji, choć i wśród nich znajdziemy kamieniopodobne płytki gresowe. Cechą wyróżniającą kafelki heksagonalne jest przede wszystkim ich kształt, są to sześciokąty, które z wyglądu przypominają plaster miodu. Jest to bardzo popularny wśród kupujących kształt, gdyż nawet przy zastosowaniu tylko bardzo stonowanych barw, płytki heksagonalne do jadalni czy salonu wprowadzają powiew świeżości. Szczególnie dobrze prezentują się płytki heksagonalne w salonach w stylach klasycznych, a więc w stylu francuskim, rustykalnym czy angielskim, jednak nowocześni miłośnicy szkoły skandynawskiej lub art deco także docenią tę ceramikę.

Płytki elewacyjne, nie tylko na ściany zewnętrzne!

Wreszcie zewnętrzne płytki elewacyjne, często zwane też płytkami klinkierowymi, które kojarzą się nam z rodzajem cieniutkiej ceramiki, nakładanej na ściany zewnętrzne budynków w celu zmiany faktury danej powierzchni i przyozdobienia jej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zewnętrzne płytki elewacyjne zastosować w roli wewnętrznych płytek elewacyjnych, np. w modnym salonie w stylu industrialnym. W aranżacjach zainspirowanych loftami nie tylko meble powinny przypominać wnętrza dawnych fabryk, także i kafelki powinny nawiązywać np. do wyglądu ceglanych ścian. Ponadto istnieją jeszcze tak zwane płytki elewacyjne z łupka, czyli naturalnego kamienia. Dzięki swoim naturalnym walorom dekoracyjnym łupek znajdzie swoje miejsce nie tylko w nowoczesnych, lecz i klasycznych projektach wnętrz!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *