kocioł c.o.

Gdzie nabyć dobry kocioł c.o.?

W przypadku domów jednorodzinnych za ogrzewanie na ogół odpowiedzialne są kotły c.o. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma rodzaj ich zasilania. Popularne od jakiegoś czasu są przede wszystkim kotły na ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Są to piece ekologiczne, które nie sprawiają problemów w obsłudze. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Gdzie można zakupić dobry kocioł c.o.?

Kryteria emisyjne 5. Klasy – co należy o nich wiedzieć?

Obecnie sprzedawane i instalowane kotły centralnego ogrzewania muszą spełniać kryteria emisyjne 5. klasy, a więc najwyższej. Ponadto modele automatyczne nie mogą posiadać rusztu awaryjnego. Obecnie za kocioł podajnikowy w 5. klasie zapłacić trzeba minimum 6500 złotych. W tej cenie można uzyskać urządzenie o przyzwoitych parametrach. Jednak już kotły ze sterownikami różnego rodzaju czy podpięciem do Internetu to koszt nawet 10 tysięcy złotych. Nieco tańsze są kotły zasypowe 5. klasy. Ich cena zaczyna się od około 4 tysięcy złotych, jednak nie cieszą się one tak dużą popularnością. Trzeba je bowiem podpiąć pod bufor ciepła, który również kosztuje kilka tysięcy.

Gdzie znaleźć dobry kocioł c.o.?

Duży wybór różnego rodzaju kotłów, również w szerokim przedziale cenowym, znajdziemy w ofercie specjalistycznych firm – jak na przykład sklep internetowy 499.pl. Supermarkety lepiej omijać z daleka. Niektóre sklepy stacjonarne mają też możliwość zrobienia zakupów przez Internet. Warto w tym przypadku pamiętać jednak o tym, że nie tylko cena jest ważna – od sklepu należy oczekiwać dodatkowo fachowej obsługi i doradztwa. W ten sposób można uniknąć pomyłki, która skończy się koniecznością wymiany kotła na nowy po kilku miesiącach czy latach użytkowania. Lepiej stawiać na dobrze znane marki i firmy i nie ryzykować niesprawdzonych rozwiązań ani sklepów, które nie służą poradą ani nie dają gwarancji na swoje produkty.

Jak wybrać kocioł c.o.?

Oczywiście zawsze piec c.o. należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania całego budynku na ciepło. Warto się przy tym posiłkować parametrami określonymi w projekcie budowlanym. Nie ma sensu kupowanie pieców do centralnego ogrzewania o większej mocy. W końcu kocioł i tak przez większość czasu pracuje z mocą nominalną, która jest mniejsza od mocy maksymalnej. Wówczas cechuje się największą sprawnością. Spotykane coraz częściej w wielu sklepach kotły gazowe kondensacyjne czy piece na pellet o mocy kilku kW są dedykowane do domów energooszczędnych, niewielkich rozmiarów, które są bardzo dobrze zaizolowane. W domach tradycyjnych potrzeby są jednak zupełnie inne.