żuraw

Czy można wykorzystać mini żurawie do pracy na małych przestrzeniach?

Choć żurawie są niesamowicie użytecznymi maszynami i można powiedzieć śmiało, że zrewolucjonizowały branżę budowlaną, to nie są idealne. Ich gabaryty i ciężar sprawiają, że nie wszędzie można z nich korzystać. Tam, gdzie nie dotrze zwykły żuraw, przyda się mini żuraw nazywany też żurawiem pająkiem. Czy nadaje się on do pracy w małych przestrzeniach? Gdzie się zmieści?

Wymiary mini żurawi

Mini żurawie to pomniejszona i dostosowana do pracy w warunkach ograniczonej przestrzeni wersja żurawi pełnowymiarowych. Choć każdy żuraw pająk jest znacznie mniejszy od zwykłego żurawia, to ich gama jest bardzo szeroka, a poszczególne modele różnią się znacząco wymiarami. Przyjrzyjmy się więc najmniejszemu z mini żurawi. O przedstawienie modelu Maeda MC104C poprosiliśmy specjalistę z firmy Mini Żurawie, która jest dystrybutorem marki Maeda:

„Złożony żuraw pająk MC104C ma zaledwie 1,3 metra wysokości i 60 cm szerokości. Swobodnie mieści się w drzwiach, może być dostarczany na miejsce pracy przez okno. Jego długość to niewiele ponad 2 metry. W tym niewielkim sprzęcie kryją się spore możliwości: udźwig 0,995t x 1,1 m, maksymalna wysokość podnoszenia 5,5 m i promień roboczy 5,1 m x 0,20 t”.

O tym, jak różnorodną grupą maszyn są mini żurawie, świadczą wymiary jednego z największych z nich. Mini żuraw dźwigowy CC1485S ma 2,9 m wysokości, 2,5 m szerokości i 6,5 m długości. Jego maksymalna wysokość podnoszenia to niemal 17 m.

Naturalnie, pomiędzy dwoma wskazanymi modelami wiele pośrednich. Dzięki temu można znaleźć idealny mini żuraw do konkretnych zastosowań.

Mini żurawie – stworzone do pracy w małych przestrzeniach

Odpowiadając na pytanie w tytule – mini żurawie nie tylko można stosować w małych przestrzeniach; one są właśnie w tym celu stworzone!

Niewielkie wymiary złożonego mini żurawia sprawiają, że łatwo go dostarczyć na miejsce pracy. Maszyny te z łatwością mieszczą się w ciasnych przejazdach, szybach (stąd ich zastosowanie w kopalniach) czy tunelach. Nadają się do robót we wnętrzach obiektów – jest to coś nieosiągalnego dla zwykłego żurawia. Dzięki programowaniu zakresu ruchów ramienia mini żurawie umożliwiają sprawną i bezpieczną pracę nawet między obiektami budowlanymi. Można mieć pewność, że ani maszyna, ani otoczenie nie ucierpi.

Zaletą żurawi pająków jest nie tylko rozmiar, ale też niewielki ciężar, a oprócz tego dostosowanie do pracy na niewyrównanym wymagającym terenie. Mini żuraw sprawdzi się nie tylko w małych przestrzeniach, ale też na gruntach lekkich i niestabilnych, wzniesieniach, a ponadto na posadzkach wewnątrz obiektów – nie ma obaw o uszkodzenie podłoża.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *