licówki

Kto może nosić licówki?

Zastosowanie licówek na zęby to jedna z najczęściej stosowanych metod upiększania uśmiechu oraz kształtu i koloru zębów. Przyklejanie licówek na zęby jest więc zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Wykonuje się go na całym świecie. Z takiego sposobu na metamorfozę uśmiechu chętnie korzystają m.in. hollywoodzkie gwiazdy filmowe. W artykule dokładniej opisujemy co to są licówki, jakie są najczęstsze wskazania do ich stosowania oraz u kogo można, a u kogo nie można ich użyć.

W jakim celu można stosować licówki na zęby?

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w temacie naszego tekstu, czyli kto może korzystać z licówek na zęby, najpierw dokładniej wytłumaczymy co to są licówki, z jakich materiałów się je wykonuje oraz jakie mogą być wskazania do ich zastosowania.

Licówki na zęby to cieniutkie płatki, które przyklejone do przedniej części zębów są w stanie wyrównać linię uśmiechu, zasłonić nieestetycznie wyglądającą przerwę między jedynkami (czyli diastemę), zasłonić uszkodzone zęby oraz sprawić, że zęby będą wyglądały jakby były idealnie białe. Każda licówka jest wykonywana bezpośrednio dla pacjenta, tak, żeby idealnie pasowała do jego zębów. Najczęściej licówki wykonuje się z porcelany, która po prostu ma najbardziej zbliżoną do koloru naturalnych zębów barwę oraz podobną do nich fakturę, dzięki czemu takie licówki po prostu się najlepiej prezentują. Dużo tańszą, ale tez niepozwalającą na osiągnięcie tak dobrego efektu, są licówki wykonane z materiału kompozytowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Wskazaniami do zastosowania licówek na zęby są oczywiście przede wszystkim względy estetyczne. Najczęściej pacjenci chcą z nich skorzystać po to, żeby wyrównać linię zębów. Ten element ma po prostu bardzo duży wpływ na estetykę uśmiechu. Jednocześnie z wyrównaniem linii uśmiechu zęby otrzymują też jaśniejszą barwę, dzięki czemu wyglądają jak po wykonaniu zabiegu wybielania.

Na czym polega zabieg umieszczania licówek na zębach?

Licówki umieszcza się na przednich zębach, czyli na tych, które są widoczne podczas uśmiechania się. Najczęściej więc licówki znajdują się na jedynkach, siekaczach, kłach, a nieco rzadziej także na zębach przedtrzonowych. Przed przyklejeniem licówek, powierzchnia części wargowo-licowej koron tych zębów musi zostać delikatnie zeszlifowana, żeby umożliwić trwałe przyklejenie do nich licówek. Po przyklejeniu licówki mogą pełnić swoje funkcje nawet przez 10 lat! Są więc bardzo trwałe.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu licówek w celu polepszenia wyglądu swoich zębów trzeba się jednak nad tym najpierw dobrze zastanowić. Jeśli raz się bowiem zdecydujemy na zastosowanie licówek, będziemy musieli je nosić już do końca życia. Żeby je bowiem trwale przykleić do zębów, najpierw trzeba zeszlifować około 0,5 mm szkliwa. Teoretycznie jest to niewiele, ale organizm potem już nie będzie w stanie go samodzielnie odtworzyć. Dlatego tez zastosowanie licówek jest zalecane przede wszystkim w sytuacjach, kiedy jest to najprostszy sposób na polepszenie wyglądu bardzo zniszczonych zębów, zasłonięcia źle wyglądającej diastemy lub wyrównania linii zębów.

Czy każdy pacjent może skorzystać z możliwości poprawy wyglądu zębów poprzez użycie licówek?

Niestety nie. Na przyklejenie licówek na zęby mogą się zdecydować tylko pacjenci, którzy nie mają objawów bruksizmu i nie ścierają swoich naturalnych zębów. To samo bowiem co z zębami naturalnymi bardzo szybko stanie się także z przyklejonymi do zębów licówkami. Co więcej, jeżeli u pacjenta jest pogłębiony nagryz, wtedy licówki mogą stanowić także zagrożenie dla zębów sąsiadujących. Dlatego też w niektórych przypadkach, zanim będzie możliwość przyklejenia do zębów licówek porcelanowych, najpierw trzeba wyleczyć wadę zgryzu. Wtedy jednak bardzo często licówki już nie są tak bardzo potrzebne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *