Mity na temat dysleksji

W sieci krąży wiele informacji na temat tej przypadłości. Tak naprawdę cierpli na nią około 15 % społeczeństwa.

Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana u Twojego dziecka tym lepiej. Wówczas już od najmłodszych lat możesz pomyśleć o tym, aby zweryfikować a nawet wyeliminować tę przypadłość. Najczęściej objawia się ona trudnościami w czytaniu czy oczywiście w pisaniu. W Internecie i powszechnej opinii krąży jednak wiele mitów na temat dysleksji.

Trudności w literowaniu

Niektóre definicje mówią, że problemy z literowaniem mogą być powiązane z dysleksją. Wcale tak nie mus być. Badania udowodniły, że dziecko może dobrze literować, ale słabo czytać i odwrotnie. Problemy te nie muszą być ze sobą powiązane.

Wszystkie problemy tłumaczysz dysleksją

Jeśli faktycznie Twoje dziecko ma problemy z czytanie, to tylko i wyłącznie z tym. Fakt, że czytanie i pisani stanowi ważny aspekt życia i jest ściśle powiązany z innymi życiowymi zadaniami. Jednak nie można teraz każdego problemu tłumaczyć dysleksją.

Jest tylko jeden sposób leczenia

Tak jak nie ma identycznych dzieci, tak samo nie ma takiej samej dysleksji. Ta przypadłość nie zawsze objawia się w ten sam sposób. Jedni maja problem z literowaniem, inni z czytaniem. Niektóre mylą kolejność liter, inne ich kształt i brzmienie. Dlatego tak ważne jest głoskowanie. Wypowiadanie wielokrotnie, głośno i wyraźnie liter, aby przyzwyczaić dziecko do ich brzmienia. To zdecydowanie należy robić w pierwszych etapach walki z dysleksją. Nie ma jednak uniwersalnej recepty jej przeciwdziałania. Dlatego też wszelkie programy przygotowane przez terapeutów czy specjalistyczne ośrodki, które prowadzą takie terapie, są układane po zagłębieniu się lekarza w naturę problemu. Tylko indywidualnie opracowana terapia będzie skuteczna.

Z dysleksją trzeba żyć

Nieprawda. Obecnie istnieje szereg metod, które pozwalają nawet ludziom dorosłym uporać się z tą przypadłością. To prawda, że dysleksja może być dziedziczona genetycznie. Badania udowodniły nawet, że pewne rodzaje problemów z czytaniem mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak nie oznacza to, że nie da się z tym nic zrobić. W ośrodkach np. Amikur prowadzone są terapie dla dzieci i młodzieży: http://amikur.com/terapia-dysleksji/. Doświadczeni specjaliści pomagają dzieciom z problemem dysleksji. Działają według programu autorskiego, która skupia się również na ćwiczeniach ruchowych i pracy z ciałem. Okazuje się, bowiem, że dysharmonie rozwoju psychoruchowego uznawane są za jedną z przyczyn dysleksji. Doświadczeni terapeuci wiedzą jak z nią walczyć. Program jest dobierany indywidualnie. Pamiętaj, że u każdego dziecka dysleksja objawia się w inny sposób.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *