LPG

LPG a środowisko

Czy wiesz, że według Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego auta z instalacją gazową emitują około 20 razy mniej tlenków azotu niż te z silnikami Diesla? Ma to ogromny wpływ na środowisko oraz na zdrowie. Nie da się ukryć, że problem zanieczyszczenia powietrza jest nieustannie na tapecie. Dlatego coraz więcej osób się decyduje na wspomniane instalacje LPG, które mają jeszcze więcej zalet i niosą ogrom korzyści. Co warto wiedzieć na ten temat?

LPG i jego wpływ na środowisko – pozytywny czy negatywny?

Zanieczyszczenie środowiska nie zmusza właścicieli samochodów do zaprzestania ich użytkowania – zachęca do szukania korzystniejszej alternatywy. Może nią być właśnie instalacja LPG, która nie emituje cząstek stałych do atmosfery. Ponadto gwarantuje kilkukrotnie niższe powstawanie zanieczyszczeń. Jak to wygląda w praktyce?

Oprócz tego, że gaz jest nadzwyczaj ekonomiczny i opłacalny finansowo, ma również pozytywny wpływ na środowisko. To paliwo o dużej mocy kalorycznej nie tworzy złogów węglowych i osadów metalicznych. W porównaniu do benzyny emituje około 10% mniej dwutlenku węgla i 50% mniej węglowodorów oraz tlenku azotu.

Co istotne, spaliny gazowe nie mają w sobie ołowiu, benzenu i siarki. Nie zawierają większości szkodliwych węglowodorów aromatycznych, które w nadmiarze występują w benzynie. Ekologiczny wymiar instalacji LPG da się z łatwością sprawdzić z użyciem zwykłego analizatora spalin, który znajduje się w niejednym warsztacie.

Gaz tworzy zdecydowanie bardziej homogeniczną mieszaninę w porównaniu do benzyny. Ponadto auta z instalacjami tego typu redukują koszty do minimum – gaz jest nawet o ponad połowę tańszy niż inne paliwa. Warto pamiętać, że LPG jest korzystniejszą opcją niż auta elektryczne, które nie tylko są droższe, ale ich akumulatory litowo-jonowe składają się z ogromu metali ciężkich – w tym kobaltu i niklu. Z tego względu są bardzo problematyczne w utylizacji.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o wpływie paliw na środowisko?

LPG ogranicza emisję szkodliwych substancji do minimum. Nie da się ukryć, że spaliny z benzyny i Diesla niszczą środowisko oraz mają bardzo szkodliwy wpływ na organizmy. Węglowodory nasycone podrażniają układ oddechowy, a niektóre mogą nawet trwale uszkodzić układ krążenia. W nadmiarze zwiększają ryzyko zachorowania na raka, a nawet są śmiertelne.

Jak mówi specjalista z Zenit Autogas, zdecydowanie mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery powoduje, że LPG przyczynia się do ograniczenia smogu. Tak więc jego wpływ na otoczenie i ludzi odgrywa niebagatelną rolę w dzisiejszych czasach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *