Jak kupić nawilżacz powietrza? Poznaj różne rodzaje tego urządzenia

Nawilżacz powietrza to ratunek dla naszych dróg oddechowych w czasie sezonu grzewczego. Niektóre modele przydają się również podczas ciepłych pór roku. Poznaj nawilżacze powietrza i wybierz urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.

Jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie odpowiedzialne za podniesienie wilgotności w pomieszczeniu. Przydaje się przede wszystkim w czasie sezonu grzewczego, a więc – w naszych warunkach klimatycznych – od jesieni aż do wiosny. Sprawdzi się również podczas upałów, w czasie których powietrze także ma zbyt niską wilgotność, co sprzyja podrażnieniu dróg oddechowych. Niektóre nawilżacze pełnią jednocześnie funkcję oczyszczaczy powietrza, usuwając unoszące się zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy. Wszystkie urządzenia nawilżające wymagają użycia wody, zaopatrzone są więc w zbiornik na nią. Dobrze, jeśli mają wbudowany czujnik wilgotności i automatyczną regulację. Jeśli nie, wymagają od nas monitorowania wilgotności powietrza i ręcznego modyfikowania ustawień.

Nawilżacze tradycyjne

Najprostszym sposobem na zbyt suche powietrze w domu jest zastosowanie nawilżaczy tradycyjnych, mających postać niewielkich zbiorniczków na wodę, wieszanych na grzejnikach. Są tanie, nie zajmują miejsca i nie generują dodatkowych kosztów eksploatacji. Ich wadą jest natomiast niska wydajność.

Nawilżacze ewaporacyjne

Urządzenia ewaporacyjne, zwane również parującymi, wykorzystują naturalne zjawisko parowania. Takie nawilżacze powietrza wyposażone są w zbiornik na wodę, turbinę tłoczącą powietrze i wkład z higroskopijnego materiału. Zasysane powietrze, przetłaczane przez wilgotny filtr, oczyszcza się oraz nawilża. Urządzenia ewaporacyjne są stosunkowo oszczędne, a ich dodatkową zaletą jest funkcja oczyszczania powietrza. Minusem jest natomiast dość głośna praca.

Nawilżacze parowe

W przeciwieństwie do nawilżaczy ewaporacyjnych wytwarzających zimną mgiełkę, urządzenia parowe emitują ciepłą mgiełkę. Podgrzewają wodę w zbiorniku, doprowadzając do jej parowania. Są to urządzenia wydajne, ale sprawdzające się wyłącznie w czasie zimnych pór roku. Zużywają dość dużo energii elektrycznej.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Energooszczędne i ciche są urządzenia ultradźwiękowe. Fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości rozbijają cząsteczki wody i tworzą mgiełkę, wyrzucaną następnie przez wentylator. Większość urządzeń ma wbudowany higrometr oraz regulację temperatury. Nawilżacze ultradźwiękowe nie mogą być stosowane w domach, w których przebywają zwierzęta.

Parametry nawilżaczy powietrza

Najważniejsze parametry nawilżaczy powietrza to wydajność oraz moc. Producenci urządzeń podają wydajność parowania w mililitrach na godzinę lub litrach na dobę. Parametr ten może bardzo się różnić i wynosić od 4 do 60 litrów na dobę. Niekiedy możemy znaleźć informację również o powierzchni nawilżania, określonej w metrach kwadratowych lub sześciennych. Moc urządzenia przekłada się na zużycie prądu – najwięcej energii zużywają urządzenia parowe, najmniej ewaporacyjne.

Kupując nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę na sposób działania urządzenia, jego wydajność, moc, a także dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza, jonizacja czy aromaterapia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *