Hodowla Roślin

Jakich warunków uprawnych wymaga esparceta siewna?

Esparceta siewna jest bardzo ciekawą, wieloletnią rośliną uprawną, która należy do rodziny bobowatych. Czasem można ją spotkać również w środowisku naturalnym. Jako roślina motylkowa akumuluje azot w glebie oraz poprawia jej żyzność. Jest ona uprawiana pod każdą szerokością geograficzną. Esparceta ma dość specyficzne wymagania klimatyczne oraz glebowe, dlatego nie wszędzie będzie dobrze rosła. To roślina pastewna oraz miododajna.

Warunki uprawne esparcety siewnej

Jak już zostało wyżej wspomniane roślina ta nie jest łatwa w uprawie, ale ma specyficzne wymagania klimatyczne oraz glebowe. Esparceta preferuje gleby, które są lekkie i suche. Podłoża, na których jest siana mogą być nawet płytkie i kamieniste. Jednak muszą być one bogate w związki wapnia. Wapnia w glebie powinno być na tyle dużo, aby posiadała ona odczyn słabo alkaliczny.

Esparceta siewna nie nadaje się do uprawy w miejscach, gdzie występuje dużo cienia oraz na mokrych i zimnych glebach. Jest rośliną światłolubną i ciepłolubną. Nie zaleca się hodowania jej w najchłodniejszych rejonach naszego kraju, mimo iż łagodną zimę znosi dobrze. W środowisku naturalnym można ją spotkać w ciepłych, suchych oraz widnych rejonach, czyli najczęściej na nasłonecznionych zboczach górskich czy suchych polanach.

Esparcetę siewną zaleca się wysiewać na wiosnę – jeżeli temperatury są dość wysokie to najlepiej w pierwszej połowie kwietnia. Nasiona należy umieścić w rzędach oddalonych od siebie o nie mniej niż 40 cm i głębokości 1,5-2 cm. Najlepiej, aby odstępy pomiędzy roślinami wynosiły od 10 do 15 cm. Podczas kiełkowania esparceta pobiera sporo wody, dlatego warto delikatnie zwałować powierzchnię gleby.

W jakim celu uprawia się esparcetę siewną?

Esparceta siewna jest powszechnie uprawiana przez rolników, którzy stosują ją jako pełnowartościową oraz wysokobiałkową paszę dla bydła. Zawiera ona także dużo witamin i inne cenne dla zwierząt składniki odżywcze. Ponadto jest także cenną rośliną miododajną, którą doceniają pszczelarze. Jeżeli pasieki są umiejscowione w pobliżu pól, gdzie rośnie esparceta to nie muszą oni obawiać się ubogich zbiorów miodu. Roślina ta dostarcza jasnego miodu, który ma bardzo przyjemny zapach i smak.

Nasiona esparcety siewnej można znaleźć w mieszance miododajnej wieloletniej, którą oferuje Małopolska Hodowla Roślin. Firma ta od 1872 roku dostarcza na rynek materiał siewny roślin rolniczych, który jest najwyższej jakości. Jeżeli jest się zainteresowanym uprawą roślin miododajnych to mieszanka tej firmy będzie doskonałym wyborem.

Esparceta siewna to roślina, która jest wymagająca, jeżeli chodzi o uprawę. Jednak posiada cenne właściwości, które mogą być wykorzystane przez rolników i pszczelarzy.