Jak nie marnować jedzenia? 5 praktycznych wskazówek

Do koszy na śmieci trafia 1/3 wyprodukowanej żywności. Polska zajmuje 5. miejsce wśród krajów europejskich pod względem wyrzucania jedzenia. Aby zmniejszyć to zjawisko, powinniśmy czytać datę ważności i właściwie ustawiać żywność w lodówce.

„W naszych śmiechach rocznie marnuje się ponad 4 miliony ton jedzenia. W Polsce do wyrzucania niespożytej żywności przyznaje się 60% badanych korzystających z internetu” – mówi ekolog Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami.

Przyczyny wyrzucania żywności

Najczęściej do kosza na śmieci trafiają: wędliny, pieczywo, warzywa, owoce i nabiał. Powodem zwykle jest przegapienie terminu przydatności do spożycia lub zrobienie zbyt dużych zakupów. Wyrzucamy jedzenie, ponieważ nieumiejętnie je przechowujemy i nie porcjujemy składników.

Sprawdź, czy też wyrzucasz?

Aby przekonać się o tym czy i ile żywności wyrzucamy, możemy zrobić eksperyment. Przez 1 miesiąc notujmy, jakie produkty lub dania, z różnych powodów, musieliśmy wyrzucić. Zapiski rzucą światło na to, co wyrzucamy najczęściej. Możemy też zapisywać dokładne ilości wyrzuconego jedzenia (np. trzy jabłka, dwa jogurty). Dzięki temu dowiemy się ile dokładnie jedzenia marnujemy i ile naszych pieniędzy ląduje w koszu każdego miesiąca.

Jak zapobiec marnowaniu jedzenia?

Często wyrzucamy dodatki do obiadu takie jak ziemniaki, ryż i makaron. Zamiast wyrzucać, gotujmy kreatywnie z tego co nam zostało. Ziemniaki nadają się na kluski śląskie, kopytka lub kotlety. Makaron i ryż możemy dodać do sałatek, zapiekanek lub podać ze zmiksowanymi owocami jako słodki podwieczorek lub kolacja.

1. Czytajmy termin przydatności

Pierwszym krokiem jest właściwe czytanie terminu przydatności produktów. Jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja: „Spożyć do…” – oznacza to, że bezwzględnie po tym terminie produkt nie nadaje się do zjedzenia. Zdanie: „Najlepiej spożyć przed…” nie jest tak obowiązujące. Jest to termin sugerowany przez producenta. W tym przypadku powinniśmy samodzielnie ocenić czy dany produkt, np. mąka, kasza, pieczywo, nadaje się jeszcze do spożycia.

2. Kupujmy wędliny w kawałku

Wędliny to jedne z najczęściej wyrzucanych produktów. Pokrojone w cienkie plasterki lub zamknięte w plastikowe opakowania wędliny, mają znacznie krótszy termin przydatności niż te kupione w kawałku. W przypadku wędlin ważny jest też sposób przechowywania. Zamiast trzymać szynkę w foliowym woreczku, przełóżmy ją do szklanego pojemnika lub zawińmy w pergamin. W ten sposób wydłużymy jej żywotność. Jeżeli zdarzyło nam się kupić zbyt dużo wędliny, podzielmy ją na mniejsze porcje i włóżmy nadmiar do zamrażarki.

3. Pieczywo nie tylko na kanapki

Chleb często znajduje się w koszu, ponieważ szybko się zsycha lub pleśnieje. Zeschnięte pieczywo nadaje się do przygotowania domowej bułki tartej – wystarczy zetrzeć je na tarce lub zmielić wałkiem na stolnicy. Z bułek możemy przygotować grzanki, które mogą służyć jako dodatek do zup lub jajecznicy. Wysuszone w piekarniku i szczelnie zapakowane grzanki możemy przechowywać nawet około dwóch tygodniu. Pieczywo nadaje się też do zamrażania. Po rozmrożeniu nadal jest smaczne i miękkie. Lepiej kupować pieczywo na zakwasie, ponieważ dłużej zachowuje świeżość.

4. Ułożenie produktów w lodówce

Na górnej i środkowej półce układamy jaja, produkty mleczne, wędliny, ciastka oraz pozostałe produkty, które po otworzeniu powinniśmy trzymać w lodówce. Dolna półka, która znajduje się tuż nad pojemnikami na warzywa jest najzimniejszym miejscem w lodówce. Przechowujemy na niej mięsa i ryby. Szuflady przeznaczone są dla warzyw i owoców. Tam temperatura sięga do 10ºC. Niższa temperatura mogłaby je przemrozić i uszkodzić. Na drzwiach półki ustawiamy produkty, wymagające lekkiego schłodzenia – napoje, masło, musztardę, sosy.

5. Zakupy z listą

Na zakupy zawsze wybierajmy się z listą, przygotowaną w domu w oparciu o dokładną analizę tego, jakich produktów potrzebujemy. Zjadajmy najpierw te produkty, które zostały kupione jako pierwsze. Te najpóźniej kupione ustawiajmy za tymi, które już znajdują się w lodówce. Dzięki temu najpierw sięgniemy po jedzenie o najkrótszym terminie ważności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *