Implantologia

Implantologia, jako metoda uzupełniania braków w uzębieniu

Pomimo dynamicznego rozwoju stomatologii, w niektórych przypadkach, zębów pacjenta nie da się uratować i konieczna jest ich ekstrakcja.

Najskuteczniejszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu jest umieszczenie w nich implantów. W stomatologii implantem nazywa się tytanową lub cyrkonową śrubę imitującą korzeń zęba, którą wkręca się w kość wyrostka zębowego. Wadą śrub wykonanych z tytanu jest jasnoszary kolor, który może być widoczny w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych. Implanty stomatologiczne cyrkonowe nazywane również ceramicznymi mają naturalny kolor tkanki kostnej, dlatego są bardziej estetyczne. Ich zaletą jest również duża zgodność biologiczna z naturalną tkanką zębów, a także odporność na korozję i działanie innych czynników zewnętrznych. Po zamocowaniu śruby w odpowiednim miejscu lekarz stomatolog mocuje na stałe ceramiczną lub porcelanową koronę zębową.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów

Pacjent odwiedzający gabinet dentystyczny w celu wszczepienia implantu, musi zostać poddany wstępnym badaniom, które pozwolą ustalić, czy nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Do przeciwwskazań należy m.in. cukrzyca, zaburzenia psychiczne, bruksizm, a także AIDS lub choroby nowotworowe. Przed przystąpieniem do zabiegu należy także usunąć próchnicę oraz kamień nazębny. Diagnostyka radiologiczna pozwala sprawdzić, czy kości szczęki mają odpowiednią jakość i grubość.

Pacjent, który ma mieć wszczepione implanty zębowe, poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, dzięki któremu w czasie zabiegu nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania miejsca pod wszczep. Do tego celu wykorzystywane są kalibrowane wiertła, których średnica i długość są dopasowane do średnicy i długości implantu. Po wykonaniu otworu implant jest wkręcany w kość przy użyciu odpowiedniej siły zapewniającej bezpieczeństwo i stabilizację. Czas trwania zabiegu wynosi około dwudziestu minut. Okres gojenia się rany trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jeżeli proces gojenia przebiega prawidłowo, protetyk stomatologiczny wykonuje odpowiednią protezę zęba, który będzie przez lekarza stomatologa mocowany na stałe do implantu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *