Farba podkładowa

Grunt czy podkład?

Przed malowaniem ścian zaleca się zawsze odpowiednie zagruntowanie podłoża oraz oczyszczenie go z wszelkich zabrudzeń. Termin „gruntowanie” obejmuje w praktyce przeprowadzenie jednej z dwóch operacji przygotowawczych przed malowaniem właściwym. Mowa tutaj albo o klasycznym gruntowaniu ścian, wykorzystującym produkt gruntujący lub o zastosowaniu odpowiedniej warstwy farby podkładowej. Utożsamianie obu tych operacji jest błędem w przygotowywaniu podłoża do malowania, ponieważ ich cele są znacząco różne i nie można ich wykonywać znamiennie.

Wskazania do gruntowania
Gruntowanie wykonujemy, jeśli zachodzi jedna lub więcej z grona czterech przesłanek:
• Podłoże jest słabe;
• Podłoże jest zbyt chłonne;
• Podłoże cechuje się niską przyczepnością;
• Podłoże ma charakter pylisty lub złożone jest z różnych elementów o różnych charakterystykach.
Innymi słowy, gruntowanie za pomocą środków gruntujących wykonywane jest głównie w celu wzmocnienia podłoża i zapewnienia mu równomiernego, dobrego pokrycia farbą wykończeniową. Eliminuje się w ten sposób pylenie i zapewnia się ograniczenie zużycia farby wykończeniowej, która mogłaby być pochłaniania przez podłoże w dużych ilościach.
Wskazania dla zastosowania farby podkładowej
Farba podkładowa powinna być zastosowana w jednej z dwóch sytuacji:
• Zmieniamy kolor ściany na zupełnie inny, zwłaszcza jeśli na ciemnym tle kładziemy kolor jasny;
• Podłoże ma wysoką chłonność i chcemy ograniczyć zużycie farby wykończeniowej.
Farba podkładowa i podkład malarski mogą być zastosowane zamiennie, jeśli podłoże jest bardzo chłonne. Jest to jednak jedyna sytuacja, w której oba rozwiązania dają ten sam efekt. Pozostałe przypadki stanowią bardzo silne przesłanki do zastosowania jednej lub drugiej metody, ale nigdy dwóch metod na raz.
Powierzchnie o bardzo wysokiej chłonności
Wspólnym przeznaczeniem obu metod zabezpieczania ścian są powierzchnie o bardzo wysokiej chłonności. Do ograniczenia ich chłonności lepiej jest zastosować mimo wszystko specjalne farby podkładowe. Związane jest to z faktem, iż środki gruntujące mogą wytworzyć połyskliwe powłoki. Nie zawsze jednokrotne zabezpieczenie ściany środkiem gruntującym jest wystarczające, a nadmiar gruntowania może poważnie utrudnić uzyskanie równomiernej kolorystyczne powłoki malarskiej. Dlatego problem z chłonnością jest poważny, zastosowanie farby jest zdecydowanie bardziej wskazane. Dotyczy to także sytuacji, w których wykonane zostały ekstensywne prace naprawcze, czego wynikiem są duże połacie o materiale innym niż reszta ściany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *