Gotowanie przyjemność czy obowiązek?

W dzisiejszych czasach wzorzec matki-polki uległ kompletnej zmianie.

Coraz częściej kobiety realizują się zawodowo, zdobywając wyższe i wyższe szczeble kariery. Decydując się na założenie rodziny nie zapominają jednocześnie o realizacji swoich celów zawodowych, pasji, edukacji oraz dbaniu o siebie i swoje potrzeby. Świetnie radzą sobie z połączeniem obowiązków pani domu i matki oraz samorealizacją. Wciąż jednak duża część kobiet decyduje się na pozostanie w domu lub ograniczenie kariery zawodowej do minimum. Swój wolny czas woli przeznaczyć na spędzanie go z rodziną, wychowanie i naukę dzieci niż na realizację swoich innych potrzeb.

W zależności od modelu życia na jaki decydują się dzisiaj kobiety kształtuje się też ich podejście do gotowania. Wiele kobiet, wychowanych i nauczonych przez mamy i babcie, nie wyobraża sobie rezygnacji z samodzielnego przyrządzania wszystkich posiłków. Dla nich gotowanie jest pasją, a zapewnienie ciepłego posiłku mężowi i dzieciom sprawia dużą przyjemność i jest wyrazem dbania i troski o swoich bliskich. Umiejętności kulinarne nie od dziś są domeną kobietą i tradycjonalistki często przywiązują do tego ogromną wagę. Po drugiej stronie są kobiety aktywne zawodowo, których kariery wymagają często ogromnych nakładów czasu. Przy tym wychowanie dzieci i dbanie o ognisko rodzinne często nie pozwala na samodzielne gotowanie. Jest to czynność, które takie kobiety traktują jak dodatkowy, niekoniecznie przyjemny i zabierający mnóstwo czasu, obowiązek. Rozwiązaniem, do którego coraz częściej posuwają się kobiety jest firma cateringowa. Ta usługa jest wygodna i, dzięki rosnącej na rynku konkurencji, coraz tańsza. Do niedawna catering kojarzył się wielu osobom ze zwykłym fastfoodem lub ogromnymi kosztami. Jednak dziś wybór jest tak szeroki, że posiłki przygotowywane przez firmy cateringowe są bardzo smaczne, a ceny niewiele większe niż samodzielne gotowanie.

Warto zatem rozważyć jakie jest nasze podejście do kuchni. Czy sprawia nam to przyjemność, czy jest dla nas trudnym obowiązkiem. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu i zapału do gotowania warto rozważyć jak to sobie ułatwić. Kobiety stają się coraz bardziej elastyczny, na szczęście świat gna za nimi by ułatwić im życie.