Kora kamienna

Gnejs, czyli kora kamienna w ogrodzie

Szukasz ciekawego rozwiązania do Twojego ogrodu? Masz już dosyć problemów z korą sosnową, która gnije i lata po całym ogrodzie? Kora kamienna rozwiąże Twoje problemy. Jest trwała, nie gnije i jest zawsze piękna!

Kora kamienna jest pięknym kamieniem dekoracyjnym do ogrodu. Kruszona jest z gnejsu, wydobywanego na dolnym śląsku. Gnejs jest łupkiem, z dużą ilością kwarcytu, który pozytywnie wpływa na rośliny kwasolubne.

Po zastosowaniu go w roślinach lubujących się w kwaśnej ziemi widać znaczącą poprawę wzrostu roślin. Kamień jest też materiałem przepuszczalnym, dzięki temu cała woda opadowa trafia do ziemi i do roślin.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o korze sosnowej, która wodę chłonie jak gąbka, Mokra kora szybko zaczyna gnić, nie ładnie pachnieć i staje się idealnym środowiskiem rozwoju dla komarów i innych insektów, które szybko zaczynają kąsać domowników.

Kora kamienna

Jak powstaje kora kamienna?

Opisywany kamień ogrodowy powstaje podczas kruszenia skał gnejsowych. Można powiedzieć, że kora kamienna jest grysem gnejsowym. Robi się go dokładnie jak jak inne grysy, na przykład grys bazaltowy, grys marmurowy itp.

Jak układać korę kamienną?

Kora kamienna jest świetnym materiałem, jest piękna, pomaga rośliną, nie gnije, nie trzeba jej dokładać. Jednak to nie wszystko. Gnejs jest łupkiem, dzięki temu bardzo łatwo wykorzystać go do różnych zadań. Za jego pomocą możemy wyłożyć rabaty.

Kora jest bardzo lekka, dzięki temu na metr kwadratowy zużyjemy jej dużo mniej niż bazaltu czy marmuru. Korę kamienną wystarczy rozsypać równomiernie po rabatach i gotowe. Tona tego kamienia powinna wystarczyć na około 14-15 m2.

Gnejs można też wykorzystać do stworzenia dróżek w ogrodzie. Kora kamienna łatwo się zazębia, tworząc trwałe i stabilne podłoże, po którym łatwo się chodzi!

Kora kamienna

Zalety gnejsu, czyli co zyskasz mając korę kamienną

Gnejs jest lekki, dzięki temu ma bardzo duże krycie, w połączeniu z niską ceną daje to bardzo tani kamień ogrodowy.

Kora kamienna pozytywnie wpływa na wzrost roślin kwasolubnych. Zakwasza ziemię i przepuszcza do niej całą wodę opadową!

Za pomocą gnejsu możesz stworzyć ścieżki ogrodowy lub wykorzystać go do wypełnienia gabionów!

Cena tony kory kamiennej waha się między 300-400 zł. Z tony wysypiemy nawet 15 m2!

Kora kamienna

Jeśli szukasz alternatywy dla kory sosnowej, wybierz korę kamienną. Jest tanią i piękna oraz dodatkowo wspomoże Twoje rośliny!