gatunki drewna

Jakie gatunki drewna nadają się do produkcji elementów mebli?

Większość produkowanych obecnie mebli to wyroby wykonane z różnego rodzaju płyt drewnopochodnych. Mimo to duża część z nich posiada elementy wykonane z drewna. Dotyczy to głównie elementów konstrukcyjnych tworzących szkielet mebla. Najczęściej spotkamy je w sofach, fotelach czy łóżkach. Co prawda elementy te są zazwyczaj niewidoczne, ale to one decydują o trwałości mebla. Sprawdźmy zatem które gatunki drewna są stosowane do ich wytwarzania?

Dlaczego pewne elementy mebli muszą być wykonane z drewna?

Płyty meblowe z których najczęściej produkuje się meble to materiał stosunkowo tani i bardzo łatwy w obróbce. Dodatkowo dzięki zastosowaniu różnego rodzaju laminowanych wykończeń są bardzo estetyczne i mogą występować w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Nic więc dziwnego, że producenci mebli bazują właśnie na tym surowcu. O ile w przypadku konstrukcji szaf, półek, komód i biurek nie trzeba stosować specjalnych wzmocnień, o tyle sofy, fotele czy łóżka muszą mieć odpowiednie wzmocnienia. Niestety pod względem wytrzymałościowym płyty meblowe nie dorównują drewnu i to właśnie dlatego pewne elementy konstrukcyjne mebli wykonywane są nie z płyt, ale z drewna. Jak wyjaśnia ekspert firmy Limbor z Czeladzi specjalizującej się w produkcji elementów drewnianych dla przemysłu meblowego:

„Obciążenia jakie działają na szafy, stoły, komody czy biurka są dużo mniejsze niż te którym muszą sprostać fotele, sofy oraz łóżka. Dlatego właśnie te ostatnie mają specjalną konstrukcję, zaprojektowaną tak, aby mogła wytrzymać intensywne i długotrwałe użytkowanie. Podstawę foteli, łóżek i sof stanowi szkielet, który zawsze jest wykonywany z drewna. Do tego celu stosuje się elementy z drewna litego oraz klejonego warstwowo. W zależności od rodzaju mebla mają one różny przekrój. Te najczęściej stosowane to: 20 x 25 mm, 22 x 28 mm, 22 x 46 mm oraz 36 x 65 mm. Wszystkie drewniane elementy tworzące szkielet są zbijane lub skręcane. Często też montuje się do nich akcesoria meblowe m.in. prowadnice, zawiasy czy sprężyny nośne. Tak przygotowany szkielet jest następnie obudowywany i wypełniany materiałami tapicerskimi i meblowymi. Aby jednak cała konstrukcja była wytrzymała musi zostać wykonana z odpowiedniego drewna, które zagwarantuje meblowi długą żywotność”.

Jakie właściwości powinno posiadać drewno używane do produkcji elementów meblowych?

Drewno stosowane do wytwarzania elementów używanych w branży meblarskiej powinno spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi być łatwo dostępne, aby produkcja tych elementów była realizowana na bieżąco. Po drugie drewno takie powinno charakteryzować się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Po trzecie liczy się jego jakość, a na nią ma wpływ nie tylko gatunek drewna, ale również sposób jego suszenia, obróbki i impregnacji. Wszystkie powyższe kryteria sprawiają, że producenci drewnianych elementów meblowych sięgają po rodzime gatunki drewna takie jak sosna czy świerk. Drewno to charakteryzuje się wysokimi parametrami odpornościowymi, które gwarantują trwałość wykonanych z nich mebli. Prócz odpowiednio wyselekcjonowanego surowca ważny jest także park maszynowy używany do jego obróbki. Im nowocześniejsze piły, heble, prasy czy frezarki, tym bardziej precyzyjna obróbka. Jest to szczególnie ważne w dobie konkurencji, gdy odbiorcy zwracają uwagę na każdy aspekt zamawianego wyrobu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *