Filtrowanie wody metodą odwróconej osmozy

Filtry osmotyczne to jedne z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej wydajnych rodzajów filtrów do wody. Mimo że często używa się ich do filtrowana mocno zanieczyszczonej wody, w zwykłych warunkach domowych również idealnie się one sprawdzają, pozwalając uzyskać czystą wodę, bez zanieczyszczeń.

Z wojska do cywila

Wynalezienie przed laty filtrów osmotycznych miało dać możliwość uzyskania wody zdatnej do picia w warunkach polowych, poprzez oczyszczenie płynu o wysokiej zawartości zanieczyszczeń. Filtry do wody, które działają na zasadzie odwróconej osmozy, pochodzą zatem w prostej linii od urządzeń, nad którymi swego czasu pracowali najmądrzejsi wojskowi inżynierowie i naukowcy.
Chociaż dzisiejsze filtry są o wiele bardzie zaawansowane i mniejsze, to jednak nadal wykorzystują te same zjawiska i reakcje chemiczne. Zwiększono jedynie ich wydajność i zmniejszono wielkość, dzięki czemu można z nich korzystać w niemal każdych warunkach, instalując bezpośrednio w systemie wodociągowym.

Co usuwa membrana osmotyczna

Badania wskazują, że membrana osmotyczna, zastosowana w filtrach do wody, potrafi nadzwyczaj dobrze poradzić sobie ze wszystkim tym, co przepuszczają inne filtry. Mowa tu o bakteriach, drobnoustrojach czy wirusach, wobec których wiele innych filtrów jest zupełnie bez szans.
Wyniki badań wskazują przede wszystkim na wysoką nieprzepuszczalność materiału, z którego wykonane są membrany. Uznaje się że potrafi on przechwycić cząsteczki o rozmiarze zbliżonym do 0,0005 mikrona.

Razem z filtrem węglowym

Producenci wkładów do filtrowania metodą odwróconej osmozy zastrzegają, że dobrze by było, gdyby przed filtrowaniem tą metodą woda była już oczyszczona za pomocą zwykłego filtra węglowego. Membrany osmotyczne są wrażliwe na zużycie przez zbyt dużą absorpcję chloru. Jeżeli więc dostarczona woda jest chlorowana, a nie była wcześniej czyszczona, membrana może zostać bardzo łatwo uszkodzona. Dokładnie tak działa na nią zwiększona absorpcja chloru.

Z pompą lub bez

Większość producentów filtrów do wody, działających w oparciu o membranę osmotyczną, zgodnie twierdzi że jest to rozwiązanie, w którym niepotrzebne jest jakiekolwiek zewnętrzne źródło zasilania. Jeżeli jednak okaże się że ciśnienie w sieci wodociągowej jest w zupełności wystarczające, nie warto kupować wzmacniacza w postaci osobnej pompy. Kiedy jednak ciśnienie okazuje się zbyt niskie, warto zastosować osobną pompę, która zmieni ten stan rzeczy i poprawi jakość oczyszczania.

Dodatkowy zbiornik osmotyczny

Niektóre filtry z membraną osmotyczną wyposażone są również w zbiornik, w którym magazynowana jest woda. Gromadzi się w nim czysta woda, poddana już całemu procesowi. Uzyskany w ten sposób płyn nadaje się do spożycia, Jedynie w przypadku zagrożenia zanieczyszczeniem bakteriologicznym, warto na wszelki wypadek poddać oczyszczoną wodę działaniu lampy UV. Skutecznie wyeliminuje ona ryzyko występowania tego ostatniego typu zanieczyszczenia i znacznie zwiększy bezpieczeństwo spożywania oczyszczonej tym sposobem wody.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Hydro System

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *