meble biurowe

Ergonomiczne meble biurowe

Jak zorganizować pracę biurową, aby jak najmniej obciążała organizm? Okazuje się, że to nie takie proste, ponieważ trzeba spełnić wiele różnorodnych wymagań. Jedne z ważniejszych dotyczą mebli biurowych, które odpowiadają za obciążenie biologiczne organizmu.

Praca biurowa bardzo często określana jest jako praca lekka, a więc o niskim koszcie energetycznym. Taka kwalifikacja może być myląca i odwracać uwagę od rzeczywistych zagrożeń. W rzeczywistości tzw. koszt biologiczny pracy siedzącej może być znaczny, a dotyczy to głównie obciążeń mięśniowo-szkieletowych. Pozycja siedząca powoduje niekorzystne obciążenie kręgosłupa, w tym wzrost nacisku na krążki. Obciążenia statyczne mięśni pleców i tułowia sprzyjają utrwalaniu się nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa i powstawaniu dolegliwości. Naciski siedziska na uda sprzyjają powstawaniu zaburzeń krążenia w tym obrębie. Praca ciągła w pozycji siedzącej jest równoznaczna z brakiem aktywności fizycznej i spowolnieniem procesów fizjologicznych, w efekcie szybciej pojawia się znużenie. Przykre konsekwencje są większe, jeśli praca siedząca wykonywana jest w nieprawidłowej pozycji (więcej – www.ergo-fotel.pl/profilaktyka-kregoslupa). Wszystkie opisane problemy zostały dobrze poznane, a próbą zaradzenia im są regulacje prawne dotyczące wyposażenia stanowiska pracy biurowej.

Przepisy prawne zobowiązują do stosowania ergonomicznych mebli na stanowisku pracy biurowej. Chodzi tu przede wszystkim o biurko i fotel biurowy (w przepisach jest to stół i krzesło), ale równie ważny jest monitor i klawiatura komputera, w tym także ich ustawienie. W niektórych sprawach przepisy są ścisłe i drobiazgowe, choćby w kwestii blatu stołu, który powinien być matowy i barwy jasnej. Najdokładniej sprecyzowane są wymagania wobec foteli biurowych, które muszą być stabilne. Ma to zapewnić solidny stelaż na minimum pięcioramiennej podporze z kółkami jezdnymi. Jest to istotne przy obsłudze różnych urządzeń biurowych bez konieczności wstawania ze stołu. Sprzyja temu również wymóg, aby krzesła (fotele) zapewniały wygodną pozycję ciała i nie utrudniały ruchów.

meble biurowe

Wygodna pozycja ciała to także prawidłowa pozycja siedząca, która nie obciąża nadmiernie organizmu. Trudno dopasować fotel dla bardzo wielu różnych sylwetek, dlatego na początek wymaga się odpowiedniego wyprofilowania siedziska i oparcia. Resztę powinna zapewnić regulacja elementów fotela w pożądanym zakresie. Najważniejsza jest regulacja wysokości siedziska, wysokości oparcia i kąta pochylenia oparcia. To niezbędne minimum wymagane przepisami, ale najlepsze fotele oferują znacznie więcej możliwości regulacji, a tym samym lepiej można je dopasować do konkretnej sylwetki. Obowiązkowym wyposażeniem fotela biurowego są podłokietniki, nieobowiązkowym zagłówki. Praktycznie wszystkie fotele i krzesła biurowe je mają, w dodatku regulowane wielu kierunkach (więcej – www.ergo-fotel.pl/krzesla-biurowe). Prawidłowe ułożenie ciała w czasie pracy siedzącej wymaga wyregulowania zestawu fotel-biurko, co w praktyce wymusza regulację wysokości biurka. Przepisy z kolei nie wymagają tego, więc pracownicy o niższym wzroście mogą posiłkować się podnóżkami, które twórcy prawa przewidzieli w przepisach. Wysokość stołu jest również ważna ze względu na obserwację monitora komputera, ale obecnie ten problem załatwia się inaczej. Nowoczesne monitory mocuje się na uchwytach, które umożliwiają dowolną regulację położenia monitora.

Ergonomiczne meble biurowe są bardzo ważne, ale nie załatwią wszystkich kwestii związanych z organizacją stanowiska pracy. Ważne jest przecież oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, hałas od urządzeń biurowych, powierzchnia biura przypadająca na jedną osobę. Wszystko jest uregulowane przepisami, które pracodawca musi spełnić. A jeśli pracujemy w domu? Teoretycznie nie musimy ich przestrzegać, ale w trosce o własne zdrowie powinniśmy zadbać o to, aby nasze stanowisko pracy mogło być uznane za ergonomiczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *