Ekologiczne warzywa z własnego ogrodu

Wraz z narastającą mogą na ekologiczne i zdrowie odżywianie coraz częściej pojawia się w działkowcach chęć posiadanie własnego ogródka warzywnego. Trzeba jednak pamiętać, że uprawa warzyw to nie to samo co pielęgnacja roślin ozdobnych. Warto o tym pamiętać, by móc cieszyć się obfitymi plonami z własnym grządek.

Jak i czym nawozić?

To, co wyróżnią ekologiczne warzywa i owoce to przede wszystkim rodzaj nawozów, jakie są używane do ich uprawy. Jeżeli zatem chcemy mieć własne, zdrowe plony należy zwrócić swoją uwagę na nawozy organiczne, których królem jest kompost powstały we własnym ogrodzie. Należy go stosować jesienią lub na wiosnę. Zalecana dawka to od 3 do 4 kg na jeden metr kwadratowy. Jednak w przypadku roślin, które potrzebują więcej środków odżywczych konieczne jest także nawożenie kompostem w okresie letnim. Jednak w takim przypadku należy używać dawek o objętości około jednego kilograma na metr kwadratowy. Warzywami, które mogą wymagać takiego wsparcia na pewno są rośliny kapustne.

Bardzo skutecznym środkiem wspomagającym rozwój warzyw jest przygotowana z pokrzyw, mniszka lekarskiego oraz skrzypu gnojówka. W celu jej przygotowana należy zalać wodą w proporcji jeden do dziesięciu ziele i pozostawić je na czas fermentacji trwający około 2 3 tygodni. Tak przygotowany specyfik należy rozcieńczyć wodą w częściach 1 do 10 i następnie podlewać nim rośliny.
Doskonałym środkiem odkwaszającym glebę jest popiół drzewny. Wystarczy go rozsypać na grządkach wczesną wiosną w ilości od dwóch do trzech kilogramów na metr kwadratowy, lub też wzmocnić nim skład kompostu.

Trzeba zaznaczyć, że zasadnicza różnica pomiędzy nawozami sztucznymi i naturalnymi, poza chemią, to fakt występowania próchnicy w tych drugich. Ta z kolei jest odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie gleby, w tym za odpowiednie magazynowanie wody.
Warto też pamiętać o tym, że idealnym sposobem na skuteczną uprawę warzyw na działkowym ogródku są szklarnie ogrodowe. Te stosunkowo niewielkie pomieszczenia są doskonałym „narzędziem”, które zapewnia naszym roślinom idealne warunki do wegetacji. Jedyne, na co należy zwracać uwagę w takim przypadku jest kwestia zachowania odpowiednich proporcji mikroklimatu do dostępu powietrza. Innymi słowy, nie zawsze zamknięta, parna szklarnia jest najlepszym rozwiązaniem dla naszych warzyw.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *