bhp

E-learning w szkoleniach BHP

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są bardzo często zmorą dla samych pracowników, jak i pracodawców. Ich forma niejednokrotnie jest po prostu mało interesująca dla słuchaczy, przez co nie zapamiętują oni wielu ważnych dla siebie informacji. Co więcej, organizacja tradycyjnych szkoleń bywa trudna dla firm, gdyż niełatwo jest znaleźć termin odpowiadający wszystkim pracownikom. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą okazać się e-szkolenia BHP, z których korzysta coraz większa liczba pracodawców.

Czy e-szkolenia są zgodne z prawem?

E-learning, czyli naukę przez internet, można uznać za samokształcenie kierowane. Umożliwia ono zdobywanie wiedzy za pośrednictwem materiałów, które zostają zapewnione przez organizatora takiego szkolenia poprzez internet, czy też pocztę elektroniczną. W takiej postaci nauka zasad BHP jest dopuszczalna zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Takie e-szkolenie BHP jest alternatywą dla tych tradycyjnych kursów przeprowadzanych w miejscach pracy, ale należy zaznaczyć, że nie wszyscy pracownicy mogą z nich skorzystać. Są one przeznaczone dla pracodawców i osób kierujących pracownikami, a także dla samych pracowników inżynieryjno-technicznych, administracyjno-biurowych oraz dla służb BHP i osób wykonujących zadania tych służb. E-learning nie może być natomiast zastosowany wśród pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

E-szkolenia BHP – zalety

Dlaczego e-szkolenia BHP są lepszym rozwiązaniem niż ich tradycyjna forma? Przede wszystkim jest to niezwykle wygodne, zwłaszcza w przypadku, gdy część lub nawet większość zatrudnionych pracuje online, na przykład z domu. Szkolenie można bowiem przeprowadzić z dowolnego miejsca, o dowolnym czasie i dla dowolnej liczby uczestników. Wystarczy wybrać najbardziej odpowiadający nam program lub platformę komunikacyjną, aby odbyć taki kurs.

Oczywiście warto też podkreślić, że korzystając z takiego e-szkolenia oszczędzamy mnóstwo czasu, a przy tym również pieniędzy, które wydajemy na przykład na wynajem sali. Bardzo ważne jest również to, iż tworzone obecnie e-szkolenia z reguły są po prostu ciekawsze dla słuchaczy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala stworzyć angażujące treści oraz wprowadzić do nich większą ilość interakcji. Taka forma szkolenia z zakresu BHP pozwala nam natomiast szybciej zapamiętać więcej istotnych informacji, co może mieć duże znaczenie w naszej codziennej pracy.