Smart Home

Jak działa system Smart Home?

Jeszcze do niedawna ową technologię mogliśmy oglądać wyłącznie w filmach science fiction – dzisiaj Smart Home, czyli Inteligentny Dom powoli staje się standardem w naszych domostwach, kompletnie zmieniając podejście do podstawowych czynności. Smart Home daje nam wiele ciekawych oraz ułatwiających życie rozwiązań, które nie tylko uprzyjemnią naszą codzienność, ale przede wszystkim pozwolą zaoszczędzić energię oraz pieniądze. Czym dokładnie jest Smart Home, jak działa i czy warto zainwestować w tę niezwykłą technologię?

Co to jest Inteligentny Dom?

Smart Home lub po prostu Inteligentny Dom to system automatyki domowej, bazujący na komunikacji bezprzewodowej. Składają się na nią komponenty sterujące, takie jak panele, piloty, przyciski i sterowniki oraz komponenty funkcjonalne, które można podzielić na multimedialne, klimatyczne, a także zabezpieczające. Wszystkie one są ze sobą połączone, a domownicy posiadają kontrolę nad wszelkimi funkcjami systemu; za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym, jak tablet bądź smartfon można kontrolować pracę większości elementów w domu – i to niezależnie od naszego położenia. Można więc nim sterować zarówno ze środka pomieszczenia, jak i będąc na urlopie czy wakacjach. Jakie elementy da się kontrolować za pomocą systemu Smart Home? Wszystko zależeć będzie od producenta, który dostarcza i montuje system Smart Home w naszym domu, oraz zestawu, który zamówimy.

System Inteligentnego Domu pozwala na intuicyjne sterowanie takimi elementami jak np. sprzęty AGD i RTV oraz urządzenia mobilne. Za jego pomocą możemy kontrolować czujniki wykrywające ruch, ulatniający się gaz, a nawet ostrzeżenie przed pożarem. Będziemy mieć stały dostęp do kamer monitoringu, systemu alarmowego oraz inteligentnych gniazdek, które umożliwiają zdalne włączanie/wyłączanie urządzeń i monitorowanie zużywania energii. Mamy do dyspozycji także systemy kontrolowania takich urządzeń jak drzwi zewnętrzne i przesuwne, bramy, żaluzje, markizy, rolety oraz uchwyty do okien. Obecnie nie ma elementów domu, których nie dałoby się kontrolować za pomocą systemu Smart Home.

Smart Home – dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się nad zamontowaniem systemu Smart Home w swoim domu. Jakkolwiek kuszące są wszelkie udogodnienia, niektórzy wciąż mają wątpliwości. Główne obawy dotyczą wysokiej ceny, skomplikowanej obsługi oraz uciążliwego montażu. Czy jest się czego obawiać?

Jeśli chodzi o obsługę, to jest ona bardzo prosta; specjalna aplikacja mobilna, wchodząca w skład systemu Smart Home, jest intuicyjna i bezproblemowa, nawet osoby nieobeznane z technologią nie będą miały trudności z kontrolą. Montaż systemu również nie stanowi skomplikowanej sprawy, a jego zalety gwarantują, że nie będziecie żałować swojej decyzji; Smart Home, oprócz wymienionych wcześniej udogodnień, pozwala wyręczyć domownika w codziennych czynnościach, które być może nie należą do skomplikowanych, ale często są monotonne i niepotrzebnie zabierają nam cenny czas. Jeśli chodzi o kwestie cenowe, należy pamiętać, że Smart Home stanowi inwestycję, która w dłuższej perspektywie może pozwolić nam oszczędzić na rachunkach za prąd, wodę oraz gaz. Ceny za zestawy wahają się obecnie od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. Zależnie od wyboru, możliwy jest dostęp do różnych opcji. Jak łatwo się domyślić, im wyższa cena, tym więcej udogodnień. Jednakże należy pamiętać, że Smart Home stale zyskuje coraz większą popularność, a to z kolei wiąże się z dostosowywaniem go do zapotrzebowań przeciętnego użytkownika. Należy zatem mieć nadzieję, że już wkrótce system Smart Home będzie dostępny dla znacznie większej liczby osób, niezależnie od zasobów portfela.