Druk UV

Druk UV to innowacyjna metoda drukarska, która jest uderzająco podobna do druku wykonywanego za pomocą drukarki atramentowej.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wydruków, drukarka UV zasilana jest odpowiednimi farbami, którymi są farby UV. Jest to specyficzny rodzaj ciekłych polimerów, które podczas procesu polimeryzacji ulegają utwardzeniu i pozostają na powierzchni materiału jako warstwa nadrukowanego, wielobarwnego plastiku. Ich niesamowita trwałość to efekt naświetlania nadruku światłem UV, które doskonale utrwala nadrukowane na dany materiał treści oraz grafikę. Druk UV jako nowa metoda drukowania posiada wiele zalet- przede wszystkim dzięki niemu można drukować na wielu różnych materiałach płaskich, a także można drukować materiały graficzne w wielkich formatach (banery, reklamy itp.). Ponadto podczas procesu drukowania nie wydzielają się toksyczne substancje, które mogłyby zagrozić zdrowiu osoby, jaka trudni się tym zajęciem, a wykonane wydruki są dobrej jakości, odpowiednio nasycone barwami, które nie bledną wraz z upływem czasu i ciągle pozostają nienaruszone.

Do szczególnej metody drukarskiej należy także suchy offset. Jest to technika do wysokowydajnego druku, dzięki któremu można uzyskać materiały takie jak etykiety przyklejane na różnego rodzaju artykuły chemiczne, czy też spożywcze. Wykorzystanie tej technologii nie jest proste i stanowi czasochłonne zajęcie, ale daje dużo możliwości i zalet, które z innym rodzajem druku nie byłyby możliwe do osiągnięcia. Podczas procesu drukowania tą metodą wykorzystuje się zwykle wypukłe formy, które przenoszą farby na wykonany z gumy obciąg. Wszystkie formy spotykają się na jednej gumie, jaka przenosi farby drukarskie na podłoże do zadrukowania. W taki sposób możemy otrzymać wysokiej jakości wydruk, o odpowiednim nasyceniu barwami, który nie będzie z czasem blednąć. Ponadto wydruki te są całkowicie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i inne czynniki negatywnie wpływające na jakość wydruku. Dzięki temu możemy je umieścić w dowolnym miejscu, bez obaw o utratę właściwości naniesionej na właściwy materiał grafiki. Choć metoda ta jest dość popularna, należy pamiętać, że nie jest to tanie przedsięwzięcie, na które każdy może sobie pozwolić.