dom modułowy

Dom murowany, szkieletowy, z bali czy modułowy?

Przeraża Cię ilość dostępnych na runku technologii? Pomożemy Ci uporządkować wiedzę na temat materiału na dom!

MUR

Cięgle najpopularniejszą technologią budowy domów pozostaje dom murowany. Na rynku znajdziemy ofertę pustaków ceramicznych, piaskowych, keramzytowych i innych. Główną zaletę technologi tradycyjnej jest możliwość rozciągnięcia budowy w czasie. Dla inwestora, który dysponuję jedynie częścią środków na budowę domu to optymalne rozwiązanie. Po prostu może budować dom przez trzy lata lub dłużej. Kolejna zaleta to możliwość obniżenia kosztów przez udział w budowie inwestora.
Największa wada technologii tradycyjnej to konieczność technologiczne wymagania dotyczące sezonowania domu co znacznie wydłuża budowę. Kolejna wada to grubość ściany. W przypadku niewielkiej działki musimy liczyć się z mniejszymi pomieszczeniami lub zwiększonymi wymiarami zewnętrznymi.

SZKIELET DREWNIANY

Drugą pod względem popularności jest technologia domów szkieletowych. W tym wypadku możemy wybrać dom prefabrykowany, którego ściany (i znacznie więcej) powstaną w fabryce oraz domu tzw. kanadyjskie, czyli od początku do końca składane na placu budowy. Ta technologia pozwoli nam znacznie skrócić proces budowy, uzyskać świetne parametry ścian a dodatkowo umożliwi w przyszłości łatwe przerabianie domu. Należy jednak pamiętać, że dom musi być wykonany perfekcyjnie. Takie elementy jak paroizolacja, docieplenie, sposób łączenie determinują energooszczędność i jakość domu. Pod tym względem dom murowany wybaczy znacznie więcej. W przypadku domów z poddaszem musimy też pamiętać o drewnianym stropie, który jest mniej komfortowy w porównaniu ze stropem wylewanym.

BETONOWE DOMY MODUŁOWE
Na rynku znajdziemy też prefabrykowane domu modułowe. Podstawowym materiałem w tym wypadku jest beton. Niektórzy producenci dodają do betonu keramzyt, a inni są w stanie dostarczyć ścianę już docieplaną. Stosowane rozwiązania technologiczne systemu prefabrykacji dają możliwość postawienia budynku w wyjątkowo krótkim czasie przy zachowaniu najwyższych parametrów.
Jednym z producentów ścian-firma Evomodule oferuje system posiada szereg cech zapewniających przewagę nad budownictwem tradycyjnym jak węższą ścianę, energooszczędność, krótki czas budowy i gwarancję ceny. Wadą prefabrykowanych domów jest konieczność dojazdu na działkę ciężkiego sprzętu oraz konieczność posiadanie środków na cały dom. Budowa trwa kilka miesięcy i w tym okresie inwestor musi zapłacić za kolejne etapy budowy.

BALE
Do miłośników tradycji i drewna swoją ofertę kierują producenci domów z bali. Dom z bala to niepowtarzalny klimat, połączenie tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Musimy się jednak liczyć zew sporym kosztem oraz koniecznością konserwacji ścian.