Kimono do judo

Dlaczego kimono to podstawowy ,,uniform” każdego judoki?

Do uprawiania wszystkich sportów walki niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, w przypadku judo – jest to między innymi wytrzymałe i wygodne kimono. Tego rodzaju stroje dostępne są w sklepach sportowych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Jeśli zamierzasz rozpocząć przygodę z tym sportem lub planujesz zapisać na taki trening dziecko, zakup dobrego kimona do judo będzie obowiązkowym krokiem.

Kimona a sporty walki

W dobrze wyposażonym sklepie sportowym bez trudu znajdziesz kimona przeznaczone do uprawniania dalekowschodnich sztuk walki, czyli głównie judo i karate. Nie są to jednak stroje identyczne, gdyż obie te dyscypliny różnią się między sobą, w związku z czym inne są wymogi związane z ochroną ciała czy swobodą poruszania się podczas treningów. Kimono do judo (nazywane Judo-Gi) musi być odpowiednio wytrzymałe i odporne na szarpanie i chwyty, a do tego dość ciężkie. Strój do uprawniana judo posiada też wzmocnienia w okolicy kołnierza, rękawów oraz na karku. Z kolei kimono do karate jest wygodniejsze w noszeniu i bardziej lekkie, z tego powodu mniej ogranicza też swobodę ruchów. Takie kimono jest wykonane zwykle z lekkiej tkaniny, a dzięki luźnym rękawom można bez trudu manewrować rękoma i trenować różne techniki oraz pozycje.

Z czego składa się kimono do judo?

Kimono do judo nie jest strojem jednoczęściowym – w takim zestawie otrzymasz bluzę (Joi), czyli górną część kimona chroniącą klatkę piersiową i ręce, oraz specjalne, wiązane na sznurki spodnie (Shitibaki), posiadające wzmocnienia na kolanach oraz z przodu. Istotnym elementem zestawu jest też pas do przewiązania. Kimona do judo, zwłaszcza te noszone na zawodach, mają zwykle kolor biały.

Jakie kimono do judo wybrać?

Kimona do judo mogą być tkane pojedynczo lub podwójnie. Czym się będą różnić takie stroje? Te pierwsze będą bardziej lekkie, ale i mniej wytrzymałe. Będą dobrym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać ten sport oraz dla dzieci. Modele tkane podwójnie są cięższe i bardziej odporne na uszkodzenie. W przypadku profesjonalnego uprawiania sportu będzie odpowiednim zabezpieczeniem ciała przed otarciami i kontuzjami. Wszystkie kimona do judo wykonywane są z naturalnej, grubej bawełny, w związku z tym nawet te pojedynczo tkane są całkiem solidne i wytrzymałe, więc mogą w zupełności wystarczyć do amatorskiego trenowania. Oprócz tego wysokogatunkowy materiał zapewnia – jak dodaje nasz ekspert ze sklepu internetowego LEONE – skórze swobodne oddychanie i odprowadza wilgoć. Rozmiar kimona trzeba dopasować do wzrostu zawodnika, tak by spodnie sięgały kostek, a bluza zakrywała pośladki i ręce aż do nadgarstków. Modele kimona są zwykle przeznaczone dla kobiet i mężczyzn (unisex). Warto dodać, że w takim stroju ze względu na jego klasyczny, elegancki krój każdy zawodnik ładnie się prezentuje. Do samodzielnego trenowania judo w domu, poza dobrym kimono, przydadzą się też takie akcesoria jak maty do ćwiczeń czy ochraniacze na ciało.