ciekły azot

Dewary transportowe na ciekły azot

Ciekły azot, określany również jako nitro, jest gazem, który dzięki swoim właściwościom ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go w m.in. w przemyśle spożywczym, gastronomii, obróbce metali, medycynie czy biologii. By jednak móc go odpowiednio wykorzystać, należy go najpierw pozyskać, a następnie bezpiecznie przetransportować. Jak to zrobić i jak powinny wyglądać dewary transportowe na ciekły azot? Zapraszamy do dalszej lektury, z której dowiesz się więcej.

Jak powstaje ciekły azot?

Jak w ogóle dochodzi do powstania skroplonego azotu? Wytwarza się go przy pomocy specjalnych urządzeń, które sprężają powietrze. Jednocześnie usuwają one z niego wszelkie nieczystości. Następnie dochodzi do jego skraplania. Warto zaznaczyć, że ciekły azoty musi być przechowywany w specjalnych naczyniach, które zapewnią mu odpowiednio niską temperaturę. O jakich naczyniach mowa? Mowa tu o dewarach transportowych. Jak rozpoznać produkt wysokiej jakości i gdzie można go kupić? O tym w dalszej części tekstu.

Dewary transportowe na ciekły azot – jak wyglądają?

Jak właściwie wyglądają dewary transportowe na ciekły azot? Są to specjalne naczynia, które z wyglądu przypominają nieco termos. Są jednak odpowiednio zabezpieczone przed wstrząsami oraz różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dobre pojemniki posiadają wąski slot z gładkim zakończeniem, dzięki któremu łatwiej jest oprócz ich zawartość. Bardzo ważna jest również kwestia ich szczelności. Podczas wyboru dewaru, zwróć uwagę na jakość kurka. Musi być wykonano bardzo solidnie, by uniemożliwić azotowi ulatnianie się. Właśnie dlatego warto postawić też na naczynie oferujące odpowiedni poziom izolacji. Najlepiej wybrać więc pozycję wielowarstwową. Izolacja powinna być oczywiście zawieszona w próżni. Dewary powinny być również przygotowane do przechowywania gazu w bardzo niskiej temperaturze.

Jak korzystać z dewarów transportowych na ciekły azot?

By mieć pewność, że dewary na ciekły azot sprawdzą się podczas transportu, musisz ściśle stosować się do zaleceń producenta. W naczyniach powinien znajdować się tylko i wyłącznie skroplony azot. Powinien być on być w nich umieszczany stopniowo. Najpierw należy zapełnić dewar jedynie niewielką ilością azotu. Dzięki temu naczynie będzie odpowiednio schłodzone przed dalszym napełnianiem. Będzie to skutkować zmniejszonym parowaniem. Pamiętaj także o tym, by pełne naczynia transportować w miejscu podlegającym wentylacji.

Gdzie kupisz dewary transportowe na ciekły azot?

Jeśli zastanawiasz się gdzie można kupić dewary transportowe na ciekły azot, to odwiedź cryogenshop.pl. W tym sklepie czeka na Ciebie szeroki wybór wyjątkowo solidnie wykonanych pozycji. Umożliwią Ci one bezpieczny transport nawet większej ilości skroplonego azotu. Dostępne są dewary o różnej pojemności. Wszystkie łączy jednak odpowiednia jakość wykonania. Są to naczynia wielowarstwowe – oferujące odpowiedni poziom izolacji. Przydadzą się w każdej firmie, której działalność w większym czy mniejszym stopniu opiera się na wykorzystaniu nitro. Mowa tu m.in. o przedsiębiorstwach medycznych, firmach zajmujących się obróbką metalu, przemyśle spożywczym czy szeroko pojętej gastronomii. Pamiętaj jednak o tym, że do prawidłowego wykorzystania oraz transportu ciekłego azotu potrzebna jest specjalistyczna wiedza, dzięki której te czynności wykonane będą w sposób w 100% bezpieczny. Jeśli wiesz jak postępować z tym pierwiastkiem w skroplonej postaci i szukasz odpowiedniego asortymentu do jego transportu, to zapoznaj się z propozycjami dostępnymi pod powyższym linkiem.