deskowanie ramowe

Deskowanie ścian prostych

W jaki sposób wykonuje się ściany z betonu lub żelbetu, skoro te materiały są używane w postaci płynnej? To proste – potrzeba jest odpowiednia forma, która utrzyma beton do czasu jego wyschnięcia i pełnego związania. Niezależnie od rozmiarów obiektu stosuje się tzw. deskowania, czyli szalunki. Na czym polega deskowanie ścian prostych i jakie rozwiązania są stosowane w tym zakresie?

Na czym polega wykonanie deskowania?

Deskowanie, czyli rodzaj formy, która utrzymuje beton do momentu, aż stanie się on lity i twardy, wykonuje się z różnego rodzaju płyt wspartych na deskach. Zarówno płyty, jak i deski mogą być wykonywane z różnych materiałów, w zależności m.in. od tego, jak duża ma być ściana i w jakich warunkach wykonuje się deskowanie. Spotkać można deskowania wykonywane z płyt drewnianych, sklejek o podwyższonej odporności na wilgoć, a nawet aluminium czy stali.

Obecnie w zakresie deskowań ścian prostych budowniczowie mają do dyspozycji wiele nowoczesnych systemów przeznaczonych do ścian o różnych wysokości i powierzchni. W każdym z nich zastosowano nieco inne rozwiązania, tak aby maksymalnie skrócić czas pracy, ułatwić ją i obniżyć jej koszty.

Deskowanie ustawia się wzdłuż planowanej ściany, a następnie wylewa się beton. Szalunek ogranicza jego rozpływanie się i pozwala materiałowi stężeć w takiej formie, aby po wyschnięciu betonu i usunięciu deskowania ukazała się twarda ściana o odpowiednim kształcie. W zależności od wysokości ściany oraz masy elementów deskowanie można wykonać z udziałem dźwigu lub bez niego.

Systemy deskowania ścian prostych

Przykładem systemu deskowania ściennego może być deskowanie ramowe Frami Xlife. Lekkie ramy są wykonane z ocynkowanej stali, co sprawia, że są odporne na czynniki atmosferyczne i rdzewienie. Posłużą przez długi czas! System ten sprawdza się zarówno przy deskowaniu ręcznym, jak i z użyciem dźwigu. Zapewnia łatwą i szybką pracę. Co ważne, nadaje się do wykonywania zarówno deskowania ścian, jak i fundamentów oraz słupów. To uniwersalny system, którego wszechstronność zadowoli każdego wykonawcę.

Zupełnie inne właściwości ma system deskowania dźwigarowego Top 50. Służy on do wykonywania deskowań wielkopowierzchniowych. Montuje się je na potrzeby poszczególnych projektów. Wielkość elementów, ich rozmieszczenie, a także poszycie sprawiają, że system ten jest bardzo elastyczny i precyzyjnie dopasowuje się do potrzeb poszczególnych obiektów. Deskowanie to nadaje się do wszystkich kształtów i obciążeń. Drabinki i pomosty robocze ułatwiają pracę i czynią ją bezpieczną.

To tylko dwa przykłady systemów deskowań. Więcej można znaleźć na stronie producenta – firmy Doka, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie deskowań nie tylko ściennych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *