Leczenie kanałowe

Jak dbać o zęby w trakcie leczenia kanałowego?

Dla wielu osób leczenie kanałowe kojarzy się z bólem, niemożnością spożywania posiłków i dyskomfortem. Jednak w sytuacji, kiedy miazga zęba jest zainfekowana i rozpoczął się rozwój stanu zapalnego, leczenie kanałowe może okazać się jednym ratunkiem. Obecnie dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego leczenie pozostaje niemal bezbolesne. Co więcej, duży wpływ na powodzenie ma nie tylko odpowiednio wykonany zabieg, ale także właściwa higiena jamy ustnej. Jak przebiegają poszczególne etapy leczenia kanałowego?

Na czym polega leczenie kanałowe?

W zależności od stopnia uszkodzenia oraz stanu zapalnego endodoncja może przebiegać wieloetapowo, jak i być wykonana podczas jednej wizyty. Nieodłącznym elementem jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, a następnie postawienie odpowiedniej diagnozy przez dentystę. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów z próchnicy, a następnie otwarcia komory zęba. Przy pomocy specjalnych środków, stomatolog usuwa miazgę z bakteriami, a następnie dezynfekuje pozostałe miejsce. Ostatnim krokiem jest wykonanie wypełnienia za pomocą materiału nazywanego gutaperką. Dopasowuje się ona kształtem do kanałów, dzięki czemu gwarantuje szczelne wypełnienie. Zazwyczaj zainfekowany ząb oddzielany jest od pozostałych zębów przy użyciu klamry i koferdamu, zapewniając sterylność zabiegu, a zarazem zmniejsza to ryzyko przedostania się do innych miejsc substancji używanych przy zabiegu. Oczywiście leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, tak, aby pacjentowi zapewniony był całkowity komfort. Natomiast po usunięciu miazgi, ząb nie posiada już unerwienia, w związku z czym nie będzie bolał bezpośrednio po zabiegu.

Jak dbać o zęby w trakcie leczenia?

Jeśli ząb nie został wyleczony podczas jednego zabiegu, stomatolog zakłada specjalny opatrunek do momentu następnej wizyty. O zęby leczone kanałowe dbać należy tak, jak o naturalne uzębienie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o szczotkowaniu ich co najmniej 2 razy dziennie z użyciem odpowiedniej pasty, jak i metody szczotkowania. Dodatkowo zalecane jest nitkowanie zębów i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać, aby te czynności wykonywać delikatnie, tak, aby nie naruszyć miejsca poddanego endodoncji. „W trakcie leczenia kanałowego, jak i po nim nie powinno się gryźć ani przeżuwać twardego jedzenia po stronie, która była leczona. Warto wstrzymać się ze spożywaniem tego typu produktów do momentu, aż korona zęba nie zostanie odbudowana. – jak podkreśla dentysta z przychodni stomatologicznej Artdent. Ząb po leczeniu może być wrażliwy i tkliwy przez parę dni, dlatego warto stosować dietę składającą się z miękkich i chłodnych produktów, tak, aby nie podrażnić wrażliwego miejsca. Objawy powinny ustępować samoistnie, a stosowanie się do zaleceń z pewnością przyspieszy okres rekonwalescencji”. W przypadku zaniedbania prawidłowej higieny zębów, zarówno po leczeniu, jak i w jego trakcie istnieje możliwość rozwoju baterii, a co za tym idzie stanu zapalnego. W tym momencie koniecznością może okazać się ponowne leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – po zabiegu

Ubytki w miejscu wykonywania leczenia endodontycznego są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą powodować problemy w spożywaniu pokarmów. Po wykonaniu leczenia dobrym rozwiązaniem jest odbudowa naruszonej korony zęba. Ząb po leczeniu kanałowym jest o wiele bardziej wrażliwy, a tym samym podatny na wszelkiego rodzaju złamania i uszkodzenia. Wybór materiału, z którego ma zostać wykonana odbudowa zęba, w dużej mierze zależy od rozległości zabiegu, jak i wielkości ubytku. Między innymi, gdy ząb ma osłabiony korzeń, zalecana jest odbudowa kompozytowa na włóknie szklanym. Jest to odporny materiał, zbliżony kolorystycznie do naturalnego uzębienia. W przypadku silnie zniszczonych zębów, w ramach protetyki stomatologicznej stosowane są specjalne korony protetyczne. Wkład korzeniowo-koronowy osadzany jest na korzeniu zęba, a następnie dentysta mocuje go przy zastosowaniu specjalnego cementu. Na górnej części wkładu znajduje się korona protetyczna wykonana najczęściej z materiału kompozytowego lub porcelany. Wybór metody odbudowy zęba oczywiście zależy od preferencji i możliwości finansowych. Niemniej jednak takie rozwiązanie z pewnością pozwoli nie tylko na poprawę wyglądu, ale i wypłynie na zachowanie naturalnych funkcji uzębienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *