czyszczenie ceramiki

Jak dbać o ceramikę w łazience?

Wybierając ceramikę do wykańczanej łazienki lub toalety, mamy nadzieję, że wszystkie wybrane elementy będą nie tylko bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, ale również, że będą stanowiły istotny element dekoracyjny pomieszczeń, w których zostaną umieszczone. Żeby to było możliwe konieczne jest jednak nie tylko dobre dopasowanie do siebie wszystkich wykorzystywanych elementów wykończenia, ale również ich regularna pielęgnacja. W artykule dokładnie tłumaczymy, w jaki sposób powinno się dbać o ceramikę w łazience.

Przede wszystkim pamiętaj o dobrym wybraniu wykorzystywanych detergentów

Chcąc mieć możliwość dobrego zadbania o czystość w łazience, należy przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwe środki higieniczne i detergenty. Wszystkie umieszczane w łazienkach i w ubikacjach urządzenia zazwyczaj są bardzo często użytkowane i w związku z tym wymają też regularnego czyszczenia i odkażania. Najwięcej osób stosuje w tym celu dostępne w sklepach detergenty, czyli preparaty przeznaczone do czyszczenia ceramiki łazienkowej. Takie środki mają w składzie dużo różnego typu składników aktywnych, które znacznie ułatwiają nie tylko usuwanie widocznych od razu zabrudzeń, ale także dobre zdezynfekowanie wszystkich stosowanych na co dzień elementów wykończenia w łazienkach, dzięki czemu można także zwalczyć rozwijające się w nich lub na nich bakterie. Takie środki czystości pozwalają nie tylko dokładnie umyć całą ceramikę łazienkową, ale również sprawiają, że w pomieszczeniu po myciu unosi się przyjemny zapach.

A może czyszczenie ceramiki bez środków chemicznych?

W ostatnich latach coraz więcej osób, zamiast stosowania dostępnych w sklepach różnego typu chemicznych środków czystości, decyduje się na stosowanie zwykłych domowych sposobów na dobre wyczyszczenie ceramiki łazienkowej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z akcesoriami łazienkowymi Ceramed, w którego ofercie znajduje się również ceramika łazienkowa: „Dużą zaletą wykorzystywania w czyszczeniu ceramiki łazienkowej domowych sposobów jest to, że dzięki temu ogranicza się ilość wykorzystywanych w domu sztucznych preparatów chemicznych. Do skutecznego wyczyszczenia i zdezynfekowania ceramiki łazienkowej często wystarczy tylko zastosowanie roztworu octu z wodą lub sody oczyszczonej. Zalane wrzątkiem ocet i soda oczyszczona będą w stanie nawet odetkać odpływ, więc tego typu środki są naprawdę bardzo skuteczne”.

Jedyną wadą korzystania na co dzień w czyszczeniu ceramiki łazienkowej z octu jest to, że w całym pomieszczeniu czuć po tym jego zapach. Tu także jednak można szybko rozwiązać taki problem. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy tylko przemyć jeszcze raz ceramikę, tym razem zwykłą czystą wodą lub wodą z dodatkiem olejku eterycznego.

Łatwość czyszczenia ceramiki zależy od jej kształtu

Chcąc sobie nieco ułatwić utrzymanie ceramiki łazienkowej w czystości, można też to zaplanować jeszcze na etapie projektowania i wykończenia wnętrz. Im prostsze kształty będą miały wykorzystywane elementy wykończenia łazienki i ubikacji, tym łatwiej będzie je też potem wyczyścić. W ostatnich latach standardem jest stosowanie przez czołowych producentów ceramiki łazienkowej uproszczonego designu, czyli powrotu do prostych form, bez żadnych niepotrzebnych zagięć. Kupienie wyłącznie takiej ceramiki łazienkowej, która ma proste, opływowe kształty, znacznie ułatwia później dbanie o jej codzienną higienę.