elektrokonizacja szyjki macicy LEEP

Na czym polega elektrokonizacja macicy metodą LEEP

Elektokonizacja szyjki macicy LEEP jest rodzajem zabiegu ginekologicznego. Głównym celem, dla którego jest on wykonywany, jest pobranie odpowiednich próbek do wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach elektrokonizacja może być również zabiegiem leczniczym, stosowanym w celu usunięcia nadżerek, dysplazji szyjki macicy czy kłykcin kończystych. W naszym artykule opisujemy, jakie są dokładnie wskazania do wykonania zabiegu oraz na czym on polega.

Wskazania do elektrokonizacji LEEP

Elektrokonizajca szyjki macicy (czyli z ang. LEEP – loop electrosurginal excision procedure) jest wykonywana u kobiet, u których otrzymano nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego lub kolposkopowego badania szyjki macicy. Oprócz tego lekarz może się zdecydować na zlecenie takiego badania w sytuacjach, gdy u pacjentki rozpoznaje nadżerki szyjki macicy lub leukaptię, pacjentka ma duże kłykciny kończyste lub lekarz rozpoznaje u niej dysplazję szyjki macicy.

Badanie wykonywane jest przy użyciu pętli elektrochirurgicznej, która znajduje się pod prądem o niskim napięciu. Zastosowanie pętli pozwala na pobranie próbek materiałów do badania, a w niektórych przypadkach również na wycięcie nieprawidłowej tkanki. Lekarz wykonujący zabieg ma do wyboru kilka rodzajów pętli, które różnią się pomiędzy sobą kształtem i wielkością.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z Gabinetu Ginekologicznego w Poznaniu:

„Wykonanie elektrokonizacji szyjki macicy, w porównaniu z wykonywaną wcześniej konizacją ma wiele zalet. Przede wszystkim zabieg ten można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Nie jest do niego potrzebna rezerwacja sali operacyjnej, dzięki czemu koszt badania jest znacznie niższy. Elektrokonizacja jest także zazwyczaj lepiej znoszona przez pacjentki niż konizacja chirurgiczna.”

Przebieg elektrokonizacji LEEP

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu, lekarz musi ocenić czy u pacjentki nie występuje stan zapalny pochwy lub dróg moczowych, które są przeciwwskazaniami do konizacji. Zabieg wykonywany jest zawsze w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, zaraz po ustaniu krwawienia. Pacjentka przystępując do badania, musi być na czczo, Tuż przed zabiegiem zaleca się przyjęcie środka przeciwbólowego, który załagodzi związane z jego wykonaniem nieprzyjemne odczucia. W warunkach ambulatoryjnych zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które polega na ostrzyknięciu szyjki macicy 1-2% roztworem lignokainy. U bardziej wrażliwych na ból pacjentek, elektrokonizacja szyjki macicy LEEP jest przeprowadzana na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.

W trakcie zabiegu pacjentka jest ułożona w tzw. pozycji ginekologicznej na fotelu. Przeprowadzający zabieg lekarz za pomocą wziernika uzyskuje dostęp do szyjki macicy i wkłada pętle elektryczną, którą stosuje do wycięcia niewielkiego fragmentu macicy do dalszych badań laboratoryjnych. W przypadku zaobserwowania jakichś niepokojących zmian, lekarz próbuje także usunąć chorą tkankę. Cały zabieg trwa około 20-30 minut.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *