łuszczycowe zapalenie stawów

Czym objawia się łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów to jedno z przykrych dolegliwości, które mogą towarzyszyć łuszczycy. Stan zapalny może obejmować kręgosłup, stawy krzyżowo-biodrowe czy międzypaliczkowe. Niekiedy pojawia się także jako zapalenie paznokci czy skóry. Sprawdź, czym się objawia i co warto o nim wiedzieć.

Łuszczycowe zapalenie stawów — czym jest?

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba przewlekła, która przez specjalistów uznawana jest za odmianę łuszczycy. Może dotyczyć nawet czterdziestu procent chorujących. ŁZS może zostać pomylone z innymi rodzajami zapalenia stawów, na przykład zesztywniającym, reaktywnym czy reumatoidalnym.

Jest to choroba autoimmunologiczna, którą w żaden sposób nie można się zarazić. W przeciwieństwie do samej łuszczycy nie jest też chorobą dziedziczną.

Wyróżniamy kilka rodzajów łuszczycowego zapalenia skóry. Obok odmiany klasycznej istnieje odmiana Arthritis mutilans czy wielostawowe o układzie symetrycznym.

Łuszczycowe zapalenie stawów — objawy

Łuszczycowe zapalenie stawów daje objawy, które z początku mogą być mylone z innymi podobnymi schorzeniami. Najczęściej mamy do czynienia ze zmianami, które rozwijają się w stawach międzypaliczkowych dalszych, zlokalizowanych blisko paznokci na rekach lub stopach.

Wokół zaatakowanych stawów mogą tworzyć się charakterystyczne wyrośle kostne. Tym, co wyróżnia łuszczycowe zapalenie stawów, jest brak czynnika reumatycznego.

Schorzenie najczęściej obejmuje stawy obwodowe, w niektórych przypadkach ucierpieć może jednak także kręgosłup oraz stawy krzyżowo-biodrowe. W zaawansowanych przypadkach oprócz stawów zajęte zostają także kaletki maziowe, tkanki okołostawowe czy przyczepy ścięgien.

Charakterystycznym objawem jest tak zwany palec kiełbaskowaty, który wyróżnia się opuchlizną i silnym zaczerwienieniem. Nieleczone łuszczycowe zapalenie stawów może doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

Łuszczycowe zapalenie stawów — jak z nim walczyć?

Podobnie jak sama łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, która kieruje układ odpornościowy organizmu przeciwko jego własnym komórkom. Do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu na jej pełne wyleczenie. Czy to oznacza, że jako pacjenci, nie możemy nic zrobić?

Nic bardziej mylnego. Medycyna pozwala na niemal pełne zapanowanie nad tą chorobą. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która już w formie umiarkowanej może zapobiegać usztywnianiu się stawów. Warto także unikać silnego, a tym bardziej przewlekłego stresu, a także infekcji i urazów — wszystko to może bowiem powodować wznowienie choroby i wzmożenie jej objawów.

W celu zmniejszania bólu lekarze zalecają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), których rozdaj dobierany jest w zależności od tego, jaki obszar ciała zaatakowany jest przez chorobę. W skrajnych przypadkach zaawansowanej deformacji lekarz może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego — na przykład synowektomii lub plastyki stawu, ewentualnie usunięcia błony maziowej objętej stanem zapalnym w zajętym chorobą stawie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczycowe-zapalenie-stawow-objawy-dieta-leczenie-i-zdjecia-blog-pol-1603109592.html