Czym jest leasing, jakie daje korzyści? Co możesz wziąć w leasing?

Leasing to forma dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości bez obowiązku ich zakupu. Właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca. Zawarta umowa cywilnoprawna określa wartość towaru i wysokość oraz terminy rat, czas trwania, warunki wykupu, procedury w razie wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron, warunki ubezpieczenia i inne.

Leasing jest popularną formą nabywania składników majątkowych. Z usługi leasingu korzystać mogą przedsiębiorcy, jak również osoby prywatne. Leasing konsumencki stanowi alternatywę dla pożyczek i kredytów długoterminowych.

 

Rodzaje leasingu dla przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa różne rodzaje leasingu mające różne skutki podatkowe:

– leasing operacyjny to: amortyzacja obowiązkiem leasingodawcy, czas trwania umowy dłuższy niż 40% czasu amortyzacji środka, do kosztów uzyskania przychodu zalicza się ratę wstępną netto i pozostałe raty netto, VAT dolicza się do rat leasingowych, na koniec możliwy jest wykup zależny od stawki amortyzacji i okresu wykupu.

– leasing finansowy to: amortyzacja obowiązkiem leasingobiorcy, czas trwania umowy powyżej 12 miesięcy, do kosztów uzyskania przychodu zalicza się część odsetkową rat leasingowych i amortyzację, VAT opłaca się wraz z pierwszą ratą, po zapłaceniu ostatniej raty przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy.

Czynnikiem najczęściej decydującym o wyborze leasingu są koszty początkowe i moment uiszczenia opłaty VAT. Z tych powodów większość umów zawieranych jest w leasingu operacyjnym. Raty leasingu operacyjnego mają pośredni wpływ na zdolność kredytową.

Przeczytaj więcej na temat leasingu: https://osharenews.pl/leasing/

 

Co można wziąć w leasing?

Zgodnie z ustawą, w leasing przedsiębiorca może wziąć rzecz ruchomą lub nieruchomą służącą celom zarobkowym albo dobro inwestycyjne, zaliczane w rachunkowości jako środek trwały. Przedmiotem leasingu może być praktycznie wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Można wskazać cztery grupy środków, które są najczęściej przedmiotem umów leasingowych, a mianowicie:

  • środki transportu,
  • maszyny i urządzenia,
  • sprzęty i urządzenia elektroniczne,
  • nieruchomości komercyjne.

W ramach leasingu możliwa jest inwestycja w kompletne linie produkcyjne.  Jest to wygodny sposób pozyskania środków trwałych, bez konieczności zapłaty dużej kwoty w jednym momencie. Z oczywistych względów nie ma możliwości wzięcia w leasing towaru do sklepu detalicznego oraz surowców i półproduktów do wytwarzania wyrobów finalnych.

 

Korzyści, jakie daje leasing

Największą zaletą leasingu jest możliwość zaliczenia raty do kosztów uzyskania przychodu i obniżenia podatku należnego do zapłaty fiskusowi. Leasing bezpośrednio nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Formalności związane z leasingiem są znacznie mniej skomplikowane, niż przy uzyskaniu kredytu. Zabezpieczeniem umowy jest najczęściej weksel in blanco bądź leasingowany środek trwały. Leasing jest alternatywną dla kredytu i najmu, formą finansowania środków w przedsiębiorstwie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *