Czym jest cloud computing?

Chmura obliczeniowa jest obecnie tak popularna, że wiele osób z niej korzysta, nie mając o tym pojęcia. Używamy darmowych, wirtualnych dysków, w których obrębie przesyłamy i magazynujemy pliki, maile, zdjęcia czy muzykę. Jednak istnieją również bardziej zaawansowane modele Cloud computingu, które zadedykowane są dla przedsiębiorców, będące idealną alternatywą dla standardowych serwerów.

Możliwości chmury
Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mogą korzystać z wielu przydatnych funkcji dostępnych dzięki chmurom obliczeniowym. Właściciele stron internetowych, zamiast nabywać własne serwery, wybierają hosting wirtualny, współdzielony z innymi usługobiorcami. Chmura umożliwia nam także korzystanie z konkretnego oprogramowania na żądanie, bez konieczności opłacania licencji bądź aktualizowania go. W Polsce działa wiele firm oferujących usługę Cloud computing w atrakcyjnych cenach. Jedną z nich jest Bluer.pl, na stronie marki można zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi dla małych oraz dużych przedsiębiorstw.

Co zyskujemy?
Clud computing pozwala nam na znaczne obniżenie kosztów, nie musimy nabywać oprogramowania, sprzętu ani narzędzi, niezbędnych w przypadku klasycznych serwerów. Zaledwie kilka kliknięć myszką potrzeba, aby móc udostępnić zasoby danemu użytkownikowi, większość czynności wykonujemy samodzielnie, dzięki temu zabierają nam mniej czasu. Korzystając z chmury publicznej, możemy działać w skali globalnej – osoby z drugiego końca globu mogą mieć łatwy dostęp do naszych zasobów.

Rodzaje usług
Wyróżniamy trzy podstawowe modele chmury, różniące się między sobą zakresem świadczonych usług. Obecnie najpopularniejszym jest SaaS, w którym usługę stanowi oprogramowanie. Rozwiązanie idealne dla początkujących użytkowników umożliwia korzystanie w określonym czasie z wybranych aplikacji. IaaS, gdzie usługą jest infrastruktura, to opcja dla bardziej wymagających. Tutaj wynajmowi podlegają serwery, systemy operacyjne, sieci, itp. Natomiast model PaaS (Platforma jako usługa) zadedykowany jest w szczególności dla deweloperów.