automatyka budynkowa

Czym charakteryzuje się automatyka budynków przemysłowych.

Systemy automatyki budynkowej ułatwiają zarządzanie skomputeryzowaną siecią urządzeń służących do monitorowania i sterowania instalacjami znajdującymi się w budynku. Działanie i sterowanie tymi systemami w budynkach przemysłowych jest inne niż w budynkach mieszkalnych.

Automatyka budynkowa- jakie są cele?

Kilkanaście lat temu rozpoczęto stosowanie technologii sieciowych do usprawniania na dużą skalę pracy różnych instalacji znajdujących się w budynkach biurowych i mieszkalnych. Wtedy było to bardzo mało popularne, a na chwilę obecną stosowanie najnowszych technologii budownictwa staje się wszechobecne. Prekursorami automatyki budynkowej był duże firmy, które zastosowały systemy inteligentnego sterowania w swoich siedzibach. Głównym założeniem było zredukowanie kosztów utrzymania i zużywanej energii.

Obecnie automatyka budynkowa zajmuje się instalacjami, które mają na celu monitorowanie, sterowanie wszystkimi urządzeniami elektronicznymi i elektrycznymi w budynku, czyli oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i wieloma innymi funkcjami. Możliwości jest bardzo wiele, a jedynym ograniczeniem są tak naprawdę możliwości finansowe. Należy podkreślić, że systemy automatyki budynkowej ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. To, co jest potrzebne w zakładzie pracy, czy domu to kontrola dostępu, system monitoringu, systemy przeciwpożarowe oraz przeciwpowodziowe. To, co dziś wydaje się obowiązkowym w halach produkcyjnych, biurach i innych zakładach pracy jest klimatyzacja, którą sterowanie jest możliwe także za pomocą automatyki budynkowej. Jednym z kluczowych elementów jest również kontrola i zarządzanie oświetleniem. Obecnie technologia pozwala nie tylko na zdalne włączanie i wyłączanie światła, ale również na zmniejszanie lub zwiększanie intensywności oświetlenia, w zależności od aktualnej potrzeby.

Automatyka budynków przemysłowych a mieszkalnych.

Automatyka budynkowa w halach przemysłowych, produkcyjnych, biurowcach i innych większych budynkach, niemieszkalnych jest stosowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa, alarmowania przed różnymi zagrożeniami, a przede wszystkim ułatwia zarządzanie i kontrolę nad wszystkimi zdarzeniami zachodzącymi w budynku. Należy zwrócić uwagę na to, że automatyka budynków przemysłowych i innych większych budynków różni się od domów mieszkalnych tym, że w pierwszym przypadku istnieje bardzo dużo różnych podsystemów, które są trudne w zarządzaniu i administracji. W domach mieszkalnych stosuje się mniej złożone instalacje, ponieważ zastosowanie tych bardziej zaawansowanych technologii nie zawsze jest opłacalne. Natomiast w przypadku budynków większych zastosowanie systemów automatyki budynkowej redukuje koszty i jest ekonomiczne. Ze względu na rozwój tej dziedziny automatyka budynkowa coraz częściej wkracza do domów mieszkalnych, ponieważ koszty związane z instalacją wciąż się zmniejszają oraz maleją koszty urządzeń.