Ścianka stalowa szczelna

Do czego służy ścianka szczelna?

Jak wiadomo, każdą, najmniejszą nawet budowlę należy posadowić na trwałych, wytrzymałych fundamentach, a te same oczywiście się nie rodzą i trzeba je po prostu zrobić. W zdecydowanej większości przypadków fundamenty to żelbetowe ławy lub też płyty, wylewane we wcześniej przygotowanych wykopach; w szczególnych, lecz znacznie rzadszych przypadkach stawia się je czasem na wbitych w grunt palach. Przed wlaniem mieszanki betonowej, wykopy muszą zostać odpowiednio przygotowane i zabezpieczone.

Zabezpieczanie wykopów ziemnych ściankami szczelnymi

Budujemy gdzie tylko się da i w przeróżnych warunkach. Decydujące znaczenie dla wyboru najwłaściwszego fundamentu dla danej budowli mają miejscowe warunki geotechniczne, a w szczególności gruntowo-wodne oraz ewentualne sąsiedztwo innych budowlanych obiektów. Niezależnie jednak od wszystkiego każdy wykop ziemny przeznaczony do fundamentowania musi zostać odpowiednio przygotowany. Chodzi tutaj przede wszystkim o zabezpieczenie jego skarp przed kruszeniem się i osuwaniem, a w niektórych sytuacjach ochrona wykopu przed napływaniem do niego wody gruntowej. Sprawdzoną, najskuteczniejszą i właściwie najłatwiejszą technicznie do wykonania metodą jest stosowanie przy tych pracach tzw. ścianek szczelnych. O rodzajach tego typu zabezpieczeń i sposobach ich stosowania opowiedzieli nam specjaliści z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy.

Rodzaje ścianek szczelnych i metody ich stosowania

Wśród najczęściej stosowanych ścianek szczelnych wyróżniamy dwa ich rodzaje: drewniane i stalowe. Ścianki szczelne drewniane używane są jedynie przy stawianiu niezbyt dużych obiektów, pod budowę, których wykonuje się mniej masywne i mniejsze fundamenty. Deski drewniane, nawet z zaostrzoną końcówką, jest niezbyt łatwo wbijać w grunt, dlatego też często ulegają one uszkodzeniu przy tej czynności i są zagłębiane zazwyczaj na niezbyt dużą głębokość. Niewątpliwą zaletą takich ścianek jest dosyć niska cena. Zdecydowanie praktyczniejszym i solidniejszym rozwiązaniem, z uwagi na łatwość ich montowania oraz znacznie większą wytrzymałość są stalowe ścianki szczelne. Buduje się je z podłużnych stalowych kształtowników, których profil ma zazwyczaj kształt litery Z lub U; w budowlanym żargonie elementy te nazywane są grodzicami. Ustawiane jedna obok drugiej i spięte specjalnymi zamkami, grodzice tworzą jedną monolityczną strukturę o znacznej szczelności. Kształtowniki są pojedynczo wprowadzane do gruntu poprzez wbijanie, wciskanie statyczne lub metodą wibracyjną. Ścianka stalowa szczelna może zostać zagłębiona poniżej poziomu wody gruntowej, co natychmiast zabezpiecza wykop przed zalewaniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *