cięcie laserowe

Cięcie laserem- jak wybrać dobry sprzęt?

Technologia cięcia laserem jest dość nowym i chętnie używanym rozwiązaniem na całym świecie. Sprawdza się świetnie w wielu gałęziach szeroko pojętego przemysłu. Każda większa lub też mniejsza firma produkcyjna, która stawia na rozwój i precyzję ma swój własny sprzęt.

Korzystanie z usług firm, które na zamówienie wykonują cięcia laserem to dodatkowe koszty i czekanie w kolejce. Posiadanie własnej maszyny to na początku dość spory i jednorazowy wydatek, ale patrząc z perspektywy czasu, generuje spore oszczędności.

Rynek firm, które budują takie urządzenia i sprzedają, jest obszerny. Każda z nich oferuje bezawaryjne i super wydajne lasery. Do wyboru są m.in. lasery CO2, lasery światłowodowe Analizując wszystkie oferty pod względem ceny, można nabawić się wyłącznie bólu głowy. Koszt zakupu oczywiście jest istotny, ale oprócz tego każda maszyna posiada swoją specyfikację. Zapoznanie się z parametrami, które oferuje producent, pozwoli na dobór lasera idealnie pasującego do profilu firmy.

Rodzaj materiału

Surowców, które można pociąć laserowo, jest mnóstwo. Nie ma jednego uniwersalnego lasera, który będzie przeznaczony do każdego materiału. Wynika to z różnej odporności mechanicznej, twardości i stopnia nagrzania. I tak za pomocą urządzenia CO2 można pociąć szkło, papier, drewno, skórę, PET i kauczuk. Oprócz tego maszyna wykonuje cięcie powyżej 8 mm. Drugi rodzaj, a mianowicie laser światłowodowy sprawdza się w materiałach, które za sprawą swojej powłoki odbijają światło. Do takich można zaliczyć m.in. aluminium, miedź, ceramikę i mosiądzu. Do cięcia nadaje się również blacha wykonana ze stali nierdzewnej, tytanu lub żeliwa. Trzecią grupą są blachy wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwa i tytanu. Mając już sklasyfikowany rodzaj materiałów, można przejść dalej.

Eksploatacja

Najlepszym rozwiązaniem dla kupującego byłaby opcja niskich kosztów eksploatacyjnych, a przy tym duże generowanie zysków i wysoka wydajność maszyny. Laser światłowodowy cechuje przede wszystkim niskie zużycie części, a także prosta obsługa. Taka zależność rzuca światło na kwestie serwisowania. Zróżnicowana jest także kwestia pobierania prądu. Przy takiej samej mocy wyjściowej np. 4 kW, laser światłowodowy pobiera 2-3 razy mniej energii niż laser CO2. W ten sposób godzina lasera z wykorzystaniem światłowodu jest nawet 2 razy tańsza.

Jakość i szybkość cięcia

Te kryterium jest równie istotne przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Na jakość i szybkość ma wpływ rodzaj głowicy i to w jakiś sposób laser generuje wiązkę laserową. Zależność jest dość istotna. Laser światłowody sprawdza się w cięciu naprawdę cienkich arkuszy. Im grubość jest wyższa, tym sprzęt radzi sobie z nimi gorzej. W tym miejscu przewagę zyskuje laser CO2, który specjalizuje się w arkuszach od grubości 6-8 mm. Jego dokładność pozwala na uniknięcie dużych ubytków w postaci zaciętych i zniszczonych zwężeń.

Odpowiednia moc i jakość pracy

Niebywałą zaletą lasera jest to, że dzięki swojej specyfikacji świetnie nadaje się do cięcia bardzo cienkich arkuszy. Ta cecha tyczy się obu omawianych typów lasera. Moc takich urządzeń najczęściej nie przekracza 4 kW. Im mniejsza jest grubość ciętego materiału, tym zapotrzebowanie mocy będzie adekwatnie mniejsze. W związku z tym, jeżeli sprzęt ma być wykorzystany do grubości powyżej 20 mm, trzeba liczyć się z tym, że moc powinna wynosić co najmniej 6 kW. W innym przypadku można w łatwy sposób doprowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacji.

Aby sprawdzić, w jaki sposób pracuje dany laser, należy po prostu udać się do konkretnego producenta. Bardzo często w obecności zainteresowanego klienta wykonywane są próby maszyny, tak by pokazać dynamikę pracy. Warto zobaczyć jak wygląda cięcie laserowe wykonane na elementach połączonych, ale również o standardowych kształtach.

Mając sprawdzonych kilka modeli, łatwiej jest postawić na konkretnego producenta laserów. Dokonując zakupu i tym samym inwestycji na poczet własnej firmy z pełną rozwagą, można być pewnym, że wybrany sprzęt będzie w pełni trafiony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *