Jakie choroby mogą doprowadzić do ślepoty?

Choć ślepota występuje zazwyczaj w najgorszych koszmarach, może dotknąć każdego z nas także w realnym życiu. Szacuje się, że na świecie żyje około 45 milionów niewidomych ludzi. Poniżej omawiamy listę chorób, które często są jej przyczyną, podpowiadamy również, je rozpoznać i jak im zapobiegać.

Ślepota: charakterystyka

Prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym jest ślepota, jednak dla formalności napiszemy, że jest to całkowite albo znaczne zaburzenie widzenia. Może być ona wrodzona lub nabyta, a także czasowa lub stała. Przyczyn ślepoty jest wiele – mogą ją wywołać różnego rodzaju choroby lub urazy mechaniczne. Leczy się ją zazwyczaj operacyjnie, choć większość jej postaci ma charakter nieodwracalny.

Jakie choroby wywołują ślepotę?

Wśród najczęściej wymienianych chorób, powodujących utratę wzroku znajdują się zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej.

Zaćma (katarakta) jest chorobą, w wyniku której dochodzi do zmętnienia soczewki. W początkowym stadium zaćma zazwyczaj nie daje żadnych objawów, ale wraz z rozwojem choroby widzenie staje się przymglone, pojawiają się zaburzenia w ocenie odległości i pogarsza się ostrość wzroku. Zaćmę leczy się jedynie operacyjnie. Nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty.

Jaskra jest to cała grupa chorób oczu prowadzących do zaniku nerwów wzrokowych. Jak większość chorób oczu, początkowe objawy jaskry są praktycznie niezauważalne. Później może pojawić się światłowstręt, widzenie tunelowe, trudności z widzeniem w ciemności, bóle oka i głowy. Nie ma skutecznego sposobu na wyleczenie tej choroby – można jedynie hamować jej rozwój, dlatego niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD – ang. age-related macular degeneration) to choroba, która prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej (centralnego punktu siatkówki), skutkiem czego jest znaczne pogorszenie widzenia, a często jego całkowita utrata. Wraz z rozwojem choroby możemy zaobserwować widzenie linii prostych jako falistych, problemy z czytaniem oraz trudności z rozróżnianiem barw i dostrzeganiem szczegółów. Leczenie zależy od postaci choroby.

Profilaktyka chorób oczu

Choć coraz bardziej dbamy o swoje zdrowie (staramy się zdrowo odżywiać, dbamy o swoją kondycję fizyczną), wciąż zaniedbujemy swój wzrok. Wraz z wiekiem wzrasta jednak zagrożenie osłabienia tego zmysłu. Co zatem robić, aby uniknąć chorób oczu? Największą rolę odgrywają kontrolne wizyty u okulisty – po 35. roku życia warto badać swój wzrok przynajmniej raz w roku. Niezwykle ważne jest też wdrożenie prawidłowej diety, która powinna być bogata w witaminę A, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega -3. W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy przed monitorem komputera, co, jak można się domyślić, nie wpływa korzystnie na nasze oczy. Z tego względu nie możemy zapominać o ćwiczeniach i relaksacji narządu wzroku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *