jakości nasienia u mężczyzn

Jakie powinny być elementy przygotowań mężczyzn do zapłodnienia?

W mediach czy na portalach internetowych bardzo dużo miejsca poświęca się temu, co starające się zajść w ciążę kobiety mogą zrobić, żeby nie tylko zwiększyć swoje szanse powodzenia, ale także, żeby zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój rozwijającego się w ich brzuchu dziecka. Nie mówi się jednak wiele na temat tego, jak przygotować powinni się mężczyźni. Tymczasem coraz więcej badań wskazuje na to, że na zdrowie płodu duży wpływ ma również kondycja mężczyzny w chwili poczęcia. W artykule opisujemy, jakie działania powinien podjąć każdy mężczyzna, żeby jak najlepiej przygotować się do ciąży swojej partnerki.

Dlaczego kondycja mężczyzny może mieć duży wpływ na zdrowie płodu?

Kwestia powodzenia prób zajścia w ciążę przez kobiety zależy nie tylko od ich stanu zdrowia i kondycji, ale także od tych samych elementów u ich partnerów. W ostatnich latach bardzo dużo się mówi o coraz częściej występującym u par w wieku rozrodczym problemie niepłodności, czyli trwających przynajmniej przez rok nieudanych prób zajścia w ciążę. Problem ten nie zawsze jest spowodowany czynnikiem kobiecym, równie często przyczyną problemów jest czynnik męski, czyli problemy po stronie partnera.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie: „Według wielu badań, czynnik męski jest bardzo ważny nie tylko dla powodzenia próby zajścia w ciążę, ale także dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Spermatogeneza, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników trwa aż około 3 miesiące. Rozpoczęcie przygotowań do prób zajścia w ciążę mężczyźni powinni więc zacząć właśnie przynajmniej te 3 miesiące wcześniej”.

A w jaki sposób można prowadzić takie przygotowania?

Przede wszystkim prawidłowo zbilansowana dieta

Podstawowym elementem dbania o swoje zdrowie i o kondycję jest zawsze prawidłowo zbilansowana dieta. Element ten ma też bardzo duże znaczenie dla jakości męskiego nasienia. Dieta mężczyzny w trakcie starania się o dziecko powinna być bogata przede wszystkim w warzywa i owoce, które pozwolą dostarczyć organizmowi wielu istotnych witamin i składników odżywczych. Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów, które są zawarte m.in. w kaszach, w makaronie razowym, w płatkach owsianych czy w pieczywie pełnoziarnistym, oraz białka, które można dostarczyć spożywając m.in. rośliny strączkowe, ryby i owoce morza oraz chudą wołowinę i wieprzowinę.

Na kondycje i jakość nasienia u mężczyzny największy wpływ mają przede wszystkim takie składniki odżywcze, jak cynk i selen, które mają wpływ m.in. na ruchliwość plemników. Według wielu specjalistów istotny może być też kwas foliowy. Wcześniej wskazywało się ten składnik jako ważny przede wszystkim dla starających się zajść w ciążę kobiet, ponieważ folacyna zapobiega powstawaniu w rozwijającym się płodzie wad cewy nerwowej, czyli m.in. rozszczepowi kręgosłupa i przepuklinie mózgowej. Teraz coraz częściej mówi się też o tym, że kwas foliowy jest istotny także dla prawidłowej budowy znajdujących się w męskim nasieniu plemników.

Próbując poprawić swoją kondycję, mężczyźni powinni też jak najbardziej ograniczyć spożywanie tłustych potraw, żywności przetworzonej oraz dań typu fast food.

Ograniczenie stresu i używek

Bardzo ważne dla kondycji mężczyzny są też takie elementy jak nadużywanie stosowania różnego typu używek, stresująca praca, małą ilość snu i ogólne przemęczenie. Wszystkie te elementy mogą mieć duży wpływ na powstawanie zaburzeń hormonalnych i związanym z tym obniżeniem libido oraz pogorszeniem jakości nasienia u mężczyzn. Starając się o dziecko na pewno więc warto, w miarę możliwości, choć trochę ograniczyć pracę, zadbać o wysypianie się oraz najlepiej odstawić papierosy i alkohol.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Dobrze na odstresowanie działa też np. zwiększona aktywność fizyczna. W tym celu warto jest zacząć regularnie wykonywać w domu jakieś ćwiczenia lub zacząć biegać. Nawet jeżeli na początku będzie się z tym miało problem, po pewnym czasie na pewno zacznie się odczuwać z wykonanych ćwiczeń lub przebiegniętych kilometrów dużo satysfakcji. Sport będzie miał również dobry wpływ na zwiększenie produkcji testosteronu, który ma bardzo duży wpływ na płodność u mężczyzn.