Butelki na alkohol

Butelki na alkohol domowej roboty. Co wybrać?

Mimo że sklepowe półki wręcz uginają się od różnorodnych alkoholi, wiele osób wciąż chętnie produkuje domowe nalewki. Te staropolskie trunki niezmiennie cieszą się bardzo dużą popularnością, niemniej do ich wyrobu niezbędne jest odpowiednie wyposażenie.

Jeśli zamierzasz zacząć zgłębiać tajniki produkcji domowych nalewek, musisz się do tego właściwie przygotować. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych butelek do przechowywania nalewek, wina czy miodu pitnego. Mają różną wielkość, kształty i kolory, dzięki czemu bez większego problemu znajdziesz butelki, które będą dostosowane nie tylko do twoich potrzeb, ale także gustu.

Do wyboru, do koloru

W asortymencie sklepów stacjonarnych i internetowych nie brakuje akcesoriów niezbędnych do wytwarzania napojów alkoholowych. Bogatą ofertę tego typu artykułów tworzą między innymi szklane butelki na nalewki i gąsiory na wino.

Duże zainteresowanie wzbudzają też ozdobne butelki na wyprodukowane już trunki, które będą ci świetnie służyć nie tylko do przechowywania alkoholu, ale również sprawdzą się w roli ciekawej dekoracji wnętrza czy oryginalnego prezentu. Jak już zostało wspomniane, do wyboru masz dziesiątki butelek w najróżniejszych kolorach i kształtach, więc znalezienie tej idealnej nie będzie wyzwaniem, a przyjemnością.

Butelki do alkoholu wrażliwego na światło

Musisz jednak wiedzieć, że przy produkcji niektórych trunków, twój gust nie będzie miał ostatniego głosu podczas podejmowania decyzji o zakupie butelek. Chcąc wytwarzać alkohole wrażliwe na światło, w szczególności piwa rzemieślnicze, powinieneś wybierać butelki z ciemnego szkła. Dlaczego jest to takie istotne?

Niektóre alkohole wystawione na działanie intensywnego światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, mogą stracić swoje właściwości odżywcze i walory smakowe. Z tego powodu w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będą butelki wykonane z grubego, ciemnego szkła o dużej wytrzymałości, które nie skruszy się podczas kapslowania.

Butelki dekoracyjne

Jeśli jednak nie masz tak restrykcyjnych wytycznych dotyczących przechowywania alkoholu, bez obaw możesz puścić wodze fantazji. Różnorodność kształtów, wzorów oraz kolorów bez wątpienia nie umknie uwadze ani wytwórców domowych trunków, ani amatorom urządzania wnętrz czy miłośnikom rękodzieła.

Pięknie prezentują się między innymi butelki w oplocie, czyli oplecione charakterystycznym koszyczkiem, wykonywanym z różnego rodzaju materiałów, przykładowo trawy morskiej. W tym miejscu warto dodać, że tego typu butelki mogą stanowić doskonałą bazę do stworzenia jakiejkolwiek innej dekoracji, choćby oryginalnego świecznika.

Butelki na alkohol

Jak legalnie produkować alkohol w domu?

Zanim zaopatrzysz się we wszelkie akcesoria niezbędne do wytwarzania alkoholu w zaciszu własnego domu, dowiedz się, jak pielęgnować to hobby legalnie. Wyrób nalewek, win, miodów pitnych czy piw jest dozwolony niemal bez ograniczeń, niemniej pod warunkiem, że w procesie ich produkcji wykorzystuje się pozyskany z legalnych źródeł alkohol bazowy, na przykład spirytus z akcyzą.

Tak wytworzone trunki można konsumować we własnym zakresie lub podarować osobom trzecim, lecz bez stosownego pozwolenia nie wolno ich sprzedawać. Niezgodna z prawem jest też produkcja alkoholu etylowego od podstaw.