Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne w diagnostyce weterynaryjnej

Badania laboratoryjne zwierząt przeprowadzane są przez lekarza weterynarii w gabinecie i dostarczają cennych informacji o stanie jego zdrowia. Dzięki nim weterynarz może postawić dokładną diagnozę u naszego zwierzaka. Pomagają one znaleźć konkretną przyczynę procesu chorobowego zwierzęcia. Kompleksowe badania mogą być również wykonane w celach profilaktycznych. Podpowiadamy, czym są badania laboratoryjne i co wchodzi w ich skład.

Morfologia krwi

Badania laboratoryjne krwi ułatwiają lekarzowi weterynarii postawienie diagnozy oraz dobór odpowiednich badań dodatkowych. Dzięki nim wiadomo, jakie optymalne leczenie wybrać dla naszego zwierzaka. Pozwalają także kontrolować skuteczność wdrożonej terapii. Badania laboratoryjne wykonane u weterynarza w Chorzowie pełnią bardzo ważną rolę podczas diagnozowania zmian rakowych u naszego psa czy kota. Na czym jednak polega morfologia krwi? Otóż jest to badanie, które ocenia elementy morfotyczne, czyli komórki znajdujące się we krwi. Mowa tutaj o erytrocytach, które odpowiadają za przenoszenie tlenu w organizmie, leukocytach – chroniących organizm przed czynnikami chorobotwórczymi oraz trombocytach, które pomagają przy krzepnięciu krwi. Zmiana wyglądu, rozmiarów czy liczby elementów morfotycznych krwi jest tutaj niezwykle istotnym czynnikiem diagnostycznym. Morfologia krwi pozwala ocenić, czy mamy do czynienia z procesem zapalnym u naszego zwierzaka, czy ma on anemie lub pasożyty krwi. Wykonanie rozmazu krwi umożliwia czasem rozpoznanie niektórych typów nowotworów lub patologicznych zmian w krwinkach.

Biochemia

Polega ona na badaniu surowicy krwi pod względem zawartości w niej substancji, tj. elektrolity, enzymy, hormony, kwasy, aminokwasy, białka, cukry czy tłuszcze. Badanie biochemiczne krwi pozwala na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych – nerek i wątroby. Najczęściej wykonuje się badania na profil podstawowy tj. badanie enzymów ALAT, AspAT i AP, które odpowiadają przede wszystkim za sprawne działanie wątroby i trzustki, kreatyninę CK, mocznik, glukozę oraz białko całkowite. Jeżeli podejrzewamy u naszego pupila choroby tarczycy, nadnerczy czy układu rozrodczego, konieczne może być oznaczenie poziomu hormonów. Pamiętajmy, że badanie krwi ma duże znaczenie również w większości chorób o przebiegu ogólnoustrojowym i narządowym. Warto jest okresowo wykonywać badania krwi, także u zwierząt zdrowych – co około 6 miesięcy, co umożliwi wczesne wykrycie ewentualnych chorób.

Badania moczu i kału

Badanie moczu zwierząt najlepiej wykonać jest na świeżej próbce pobranego moczu. Mocz powinien zostać zbadany maksymalnie po 6 godzinach. Jeżeli pobieramy go w domu, musimy użyć do tego celu specjalnego pojemnika zakupionego w aptece.

„Badanie moczu dostarcza wielu cennych informacji na temat funkcjonowania nerek naszego zwierzaka. Oceniany jest także stan jego nawodnienia czy obecność białka i glukozy w moczu. Badanie to należy wykonywać pupilowi przynajmniej raz w roku” – dodaje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Oprócz badań moczu zwierzakom wykonywane są również badania kału na pasożyty oraz w kierunku aktywności enzymów. Najczęściej wykonywanym badaniem kału jest badanie parazytologiczne. Próbki kału powinno zbierać się do badania 3 dni z rzędu. Im więcej próbek pobierzemy, tym lepiej.

Oprócz wyżej wymienionych badań laboratoryjnych, lekarze weterynarii wykonują także testy dermatologiczne (bakteriologia, wykrywanie zakażeń grzybiczych i pasożytniczych), czy testy w kierunku chorób zakaźnych. Pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia schorzenia u zwierzęcia, samo wykonanie badań nie wystarczy, by postawić diagnozę, jednak wyniki dostarczają wielu cennych informacji na temat zdrowia naszego pupila.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *