Piwa regionalne

Aromaty piw regionalnych. Dlaczego warto wąchać piwo?

Rozpoznanie rodzaju piwa tylko po zapachu jest praktycznie niemożliwe. Każdy z nas miał z nim kiedyś do czynienia, jednak w różnych miejscach Polski oraz świata piwo wytwarza się inaczej i z innych składników. To sprawia, że mają one zupełnie różny od siebie zapach. Czym różnią się od siebie piwa z różnych zakątków świata? Co powie nam o piwie jego zapach i czy piwo regionalne jest lepsze od koncernowego?

Cechy charakterystyczne piw regionalnych

Słód jest podstawowym składnikiem w produkcji piwa. W tradycyjnych piwach regionalnych słód otrzymuje się z jęczmienia. Dzięki temu regionalne wyroby charakteryzują się więc intensywnym zapachem zboża, którego nie da się uzyskać w sztucznym procesie wytwarzania piw koncernowych. Piwa regionalne tworzone są z chmielu w postaci suszonych szyszek. Dzięki olejkom chmielowym i gorzkiej żywicy piwo posiada charakterystyczną goryczkę oraz oryginalny aromat. Dodatkowo chmiel i zawarte w nim substancje mają właściwości antyseptyczne, które uniemożliwiają rozwój bakterii chorobotwórczych. Właściwości te obniżają także napięcie nerwowe i wspomagają podczas walki z bezsennością. Piwa regionalne wyróżniają się także tradycyjnym procesem warzenia. Proces produkcji przebiega w kadziach otwartych bądź zamkniętych. Dzięki temu smak piwa jest tak dobrze wyważony, a jego zapach jest przyjemny. Jedyną wadą piwa tradycyjnego jest jego czas przydatności. Termin przydatności trunku do spożycia wynosi najczęściej maksymalnie 3 tygodnie. Poddanie ich procesowi pasteryzacji wydłuża ich przydatność do spożycia – dzięki temu piwa regionalne możemy coraz częściej zakupić w zwykłym sklepie, czy supermarkecie. Piwo tworzone tradycyjnie posiada wiele wartości odżywczych, ale musi być przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Piwa regionalne uzyskują także swój wyjątkowy smak, dzięki długiemu okresowi leżakowania. Okres co najmniej 2 tygodni nasyca trunek i nadaje mu niepowtarzalny zapach, którego nie da się powtórzyć w browarach koncernowych.

Czy piwa koncernowe są gorsze od piw rzemieślniczych?

Jak mówi specjalista zajmujący się produkcją i dystrybucją piw Pilsvar: „Największą wadą piw wytwarzanych w koncernach jest fakt, że nie można uzyskać wyjątkowego smaku ani zapachu, jak w przypadku piw tradycyjnych. Koncerny stosują bowiem tańsze zamienniki, aby jak najbardziej zmniejszyć koszty produkcji. Zamiast słodu do produkcji wykorzystuje się często kukurydzę, ryż lub cukier”. Duże browary nie dodają do swoich produktów szyszek chmielowych, co pozbawia ich wyjątkowych właściwości. Chmiel jest współcześnie zastępowany przez proszki, granulaty oraz ekstrakty. Koncernowe piwa różnią się także procesem warzenia, gdyż przebiega on w tankofermentatorach. To rozwiązanie obniża znacząco koszty, ale pogarsza smak i zapach piwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *