rozliczenia z zagranicy

Zwrot podatku z zagranicy – kto może na to liczyć?

Rozliczenia z zagranicy to temat, który bez wątpienia zainteresuje każdą osobę, która w poprzednim roku pracowała lub wciąż pracuje poza granicami naszego kraju. Na uwagę zasługuje bez wątpienia kwestia zwrotu podatku. Okazuje się, że pracownik zatrudniony poza Polską może ubiegać się o zwrot podatku.

Zwrot podatku: kto może się ubiegać?

Okazuje się, że każda osoba, która była zatrudniona w innym kraju, może ubiegać się o zwrot podatku od zagranicznego fiskusa. Oczywiście rozliczenia z zagranicy mają sens tylko wtedy, gdy zatrudnienie było legalne, czyli zarejestrowane i oskładkowane, a pomiędzy pracownikiem i pracodawcą została podpisana stosowna umowa. Ewentualna kwota zwrotu zależy od dwóch czynników: uzyskanego dochodu i podatku pobranego przez zagranicznego pracodawcę. Aby móc myśleć o zwrocie od podatku, należy jednak najpierw przygotować stosowne dokumenty; jednym z nich jest zazwyczaj tzw. rozliczenie okresowe. Od pracodawcy można zażądać również karty podatkowej; co ciekawe, można to zrobić już będąc w Polsce. Pracodawca ma obowiązek wydać ją byłemu pracownikowi.

Rozliczenia z zagranicy nawet 5 lat wstecz

Okazuje się, że o zwrot podatku mogą ubiegać się nie tylko osoby, które w poprzednim roku pracowały w innym kraju, ale także wszyscy, którzy pracowali poza Polską też wcześniej – najczęściej do 5 lat wstecz. To duże ułatwienie dla osób, które wcześniej nie zdawały sobie sprawy z takiej możliwości, a rozliczenia z zagranicy ograniczały się do kilku podstawowych czynności.

Szukaj porady u księgowej lub w biurze rachunkowym

Osoby, które nie są pewne, jak powinny w ich przypadku wyglądać rozliczenia z zagranicy, powinny zwrócić się o pomoc do księgowej lub biura rachunkowego. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzą czas, ale także będą mieć możliwość zyskania pieniędzy ze zwrotu podatku; specjaliści dokładnie określą, które dokumenty muszą zostać dostarczone oraz w jakim miejscu je złożyć. Poprawny wniosek zwiększa szansę na otrzymanie zwrotu od zagranicznego pracodawcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *