Na co zwracać uwagę kupując nowe mieszkanie?

Kupno mieszkania to bardzo duży wydatek. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie pokryć ten koszt z własnych oszczędności, czy zaciągamy w tym celu kredyt mieszkaniowy, warto dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie – w przeciwnym wypadku będziemy musieli pogodzić się z niskim komfortem mieszkania lub staniemy przed koniecznością kupna nowego lokalu.

Lokalizacja

To pierwsze rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę kiedy szukamy dla siebie nowego domu. Istnieje wiele czynników, które czynią z danego miejsca dobrą lokalizację, między innymi:

  • Jakość okolicznych połączeń komunikacyjnych
  • Łatwość dojazdu do najważniejszych dla nas miejsc – szkoły, pracy, ważnych instytucji i placówek, np. przychodni, sklepów
  • Poziom hałasu
  • Jakość powietrza
  • Estetyka okolicy, czyli przede wszystkim bliskość terenów zielonych
  • W przypadku mieszkań w wysokich blokach liczy się również piętro, na którym znajduje się lokal

Niezwykle ważne jest, byśmy w ocenie okolicy sugerowali się nie tylko stanem obecnym, ale również zapoznali się z planem zabudowy. Piękna i spokojna okolica może zmienić się diametralnie w przeciągu kilku lat, kiedy pod naszym oknem powstaniem hipermarket z wielkim parkingiem.

Metraż

Wielkość mieszkania jest kluczowa do zapewnienia wysokiego komfortu wszystkim domownikom. Szczególnie młode pary, które planują powiększenie rodziny powinny pamiętać o tej kwestii – dzieci z czasem rosną i zaczynają domagać się prywatności. Jeśli nie chcemy zmieniać mieszkania co kilka lat, powinniśmy myśleć przyszłościowo.

Koszt mieszkania

Większości osób nie stać na kupno mieszkania z własnych oszczędności, dlatego często konieczne staje się zaciągnięcie kredytu. Powinniśmy w tym przypadku zachować umiar – zbyt wysoki kredyt stanie się dla nas obciążeniem ponad siły. Prostą metodą wyznaczenia optymalnej wysokości kredytu jest obliczenie naszych dochodów w przeciągu trzech lat – uzyskana wartość jest równa kredytowi, który spłacimy bez problemu. Jeśli do kupna wybranego mieszkania będziemy potrzebowali większego kredytu, oznacza to, że po prostu nie stać nas na nie.

Standard mieszkania

Developerzy oferują swoim klientom kupno mieszkań w dwóch standardach – developerskim oraz „pod klucz”. Pierwsza opcja oznacza, że mieszkanie wykończone jest w podstawowym zakresie, posiada między innymi drzwi, okna, parapety, instalację elektryczną, gazową i wodną – to, jak je urządzimy zależy wyłącznie od nas. Mieszkania w stanie developerskim są tańsze, jednak wciąż musimy ponieść koszty reszty prac, np. kupić ceramikę łazienkową, meble kuchenne oraz wynająć ekipę budowlaną – możliwe jest oczywiście wykończenie mieszkania samemu, choć oczywiście będziemy musieli poświęcić temu swój wolny czas. Mieszkania „pod klucz” są przygotowane do zamieszkania od razu pod odebraniu kluczy – nie musimy nawet zajmować się kupnem mebli, gdyż cały wystrojem zajmują się developerzy zgodnie z ustalonym projektem. Taka wygoda ma swoją cenę – mieszkania „pod klucz” są zdecydowanie droższe od tych w stanie developerskim.

Renoma developera

Niezwykle ważne przy kupnie mieszkania jest sprawdzenie developera, który je stawia. Zwracajmy uwagę między innymi na doświadczenie firmy, jej poprzednie realizacje (dobrze jest je obejrzeć na własne oczy), poszukiwanie wiarygodnych opinii poprzednich klientów. Jedną z godnych zaufania firm developerskich jest spółka DOMBUD, posiadająca blisko 70-letnie doświadczenie na rynku budowlanym.

Zapisz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *