Złamanie kości

Złamanie kości – czy konieczna jest rehabilitacja?

Gdy dochodzi do złamania kości, pierwszym etapem leczenia jest nałożenie opatrunku gipsowego, który ma na celu jej ustabilizowanie i wspiera prawidłową regenerację kości. Czy należy wtedy prowadzić rehabilitację?

Rehabilitacja po załamaniu kości – czy jest konieczna?

W wielu przypadkach można spotkać się z przekonaniem, że rehabilitacja po złamaniu kości nie jest konieczna. Jednak fizjoterapeuci wskazują, że jej prowadzenie ma wtedy bardzo duże znaczenie.

Celem rehabilitacji w Rybniku jest dojście do pełnej sprawności po doznanym urazie. Jednocześnie pozwala ona na uzyskanie dodatkowych efektów – przeciwbólowego, przeciwobrzękowego. Wspiera prawidłowe krążenie oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepów.

Bez rehabilitacji mogą też pojawić się niekorzystne objawy, na przykład jak przykurcze, zrosty, ograniczenie zakresu ruchu czy dolegliwości bólowe o przewlekłym charakterze.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po złamaniu kości?

Rehabilitacja po złamaniu kości może być rozpoczęta już w ciągu paru dni od zdarzenia, gdy nosi się jeszcze opatrunek gipsowy. Oczywiście, zabiegi fizjoterapeutyczne są dobierane wtedy tak, aby nie spowodować pogłębienia urazu.

Warto wskazać, że szybciej rozpoczęta rehabilitacja pozwoli wtedy na uzyskanie lepszych efektów i może ona trwać krócej.

Rehabilitacja po złamaniu – jak ją prowadzić?

Aby uzyskać najlepszy efekt, rehabilitacja po złamaniu kości powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane są wtedy najczęściej?

Stosowane są głównie metody jak:
– ćwiczenia
– terapia manualna
– laseroterapia
– krioterapia
– terapia polem magnetycznym
– masaże
– drenaż limfatyczny

Duże znaczenie ma również rehabilitacja w domu. Powinna ona polegać na wykonywaniu zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń. Można też posiłkować się różnymi akcesoriami, na przykład wałkiem do masażu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *