Załamanie rynku nieruchomości w Hiszpanii

Pod koniec czerwca 2015 roku na hiszpańskim rynku nieruchomości wciąż występowała nadpodaż mieszkań i domów nad popytem na nie. W efekcie, właściciele nieruchomości musieli znacznie obniżać ceny, aby znaleźć nabywcę na swoje lokale. Rok 2016 i 2017 ma przynieść odbicie rynku nieruchomości w Hiszpanii.

Ceny 50 proc. niższe niż przed kryzysem

Z raportu analityków Lion`s Banku wynika, że w maju 2015 roku ceny nieruchomości w Hiszpanii były o 3,6 proc. niższe niż przed rokiem, a tym samym okresie. Z kolei, z danych opublikowanych przez rząd wynika, że średnia cena za mkw nieruchomości w Hiszpanii wynosi 1458 euro, a przed kryzysem na Półwyspie Iberyjskim płacono za niego 2100 euro. Tylko w niektórych miejscach notuje się wzrost cen nieruchomości. Średnio jednak są one wciąż prawie o 50 proc. tańsze niż przed załamaniem rynku.

Najmocniej ceny nieruchomości rosły w Hiszpanii w ostatnim czasie:

  • na Wyspach Kanaryjskich – o 3,6 proc.,
  • w Aragonii – o 1,9 proc.,
  • w Madrycie – o 1,7 proc.

Zwykle to zagraniczni klienci kupują nieruchomości w popularnych turystycznie miejscowościach, m.in. na Costa del Sol, w Marbelli i w innych kurortach nadmorskich, jak i w największych miastach, na czele z Madrytem.

W 2015 roku szacowano, że ponad 560 tys. mieszkań w Hiszpanii pozostaje niesprzedanych, choć pustostanów jest i tak o 40 proc. mniej niż w 2010 roku.

Dobry czas na zakup nieruchomości

Niskie ceny nieruchomości w Hiszpanii powodują, że warto zastanowić się między innymi nad możliwością zainwestowania posiadanych środków finansowych w apartamenty Hiszpania na sprzedaż. Firma Agnes Inversiones oferuje domy, wille i apartamenty wakacyjne na sprzedaż i do wynajęcia w jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych na Costa del Sol – w Marbelli.  Agencja pomoże w znalezieniu najlepszej nieruchomości w Hiszpanii, odpowiadającej wymaganiom klienta. Prowizję dla agenta uiszcza przy tym sprzedający nieruchomość, dlatego kupujący nie ponosi tego kosztu z własnej kieszeni. Po wyborze pożądanego mieszkania czy domu, nabywca wpłaca na konto agenta lub prawnika depozyt i podpisuje formularz zakupu, który jest jednocześnie formą rezerwacji danej nieruchomości. W przypadku wspominanej agencji minimalną kwotą depozytu jest 6 tys. euro. Kupujący w umowie określa swoje warunki, na jakich chce nabyć nieruchomość. Jest to oferta składana sprzedającemu, który musi ją rozważyć.