omnichannel

Zakupy w dobie omnichannel

Większość badań z roku 2017 wskazują na znaczący rozwój rynku e-commerce i jego wpływ na trend omnichannel. Rewolucja w sprzedaży produktów i usług zaczyna opierać się na wdrażaniu zintegrowanych rozwiązań w celu zapewniania spójnego wizerunku i możliwości dokonywania zakupów.

Nie sposób dziś istnieć w branży handlu bez obecności w Internecie. Wzrost zaufania konsumentów wobec internetowej sprzedaży wzrasta z każdym rokiem, a w 2017 aż 54% Polaków decydowało się na zakupy online (podczas gdy z Internetu korzysta 79% mieszkańców kraju). Jednak ponad połowa osób kupujących produkty stacjonarnie deklaruje, że swoją opinię kreuje na podstawie informacji dostępnych w Internecie. Te dane pokazują tylko jak ogromny potencjał drzemie jeszcze w rynku e-commerce w naszym kraju. I to właśnie możliwości „omnichannel” wg. ekspertów pomogą wydobyć ten potencjał z polskich konsumentów, ponieważ ogromny odsetek Polaków sceptycznie podchodzi do zakupów online tylko ze względu na brak odpowiednich nawyków i ograniczone zaufanie do tego kanału sprzedaży.

Jak oswoić konsumenta z „omnichannel”?

Nie wdrożenie rozwiązań omnichannel stanowi największe wyzwanie dla firm i sklepów, ale właśnie oswojenie z nim swoich klientów. Zgodnie z zamysłem zakupy w dobie „wielokanałowości” mają być szybkie i wygodne, ale badania wskazują, że wielu Polaków obawia się zakupów poza sklepem stacjonarnym. Odpowiednia integracja kanałów sprzedaży to klucz do sukcesu i stopniowego budowania zaufania klientów. Idealnym sposobem są interaktywne ekrany na terenie sklepu, które umożliwiają nie tylko zapoznanie się z konkretnym produktem, ale także jego zakup w przypadku aktualnej niedostępności w sklepie. Ponadto duże markety zaczynają umieszczać przy swoich produktach kody QR, które znacznie przyspieszają wyszukiwanie produktu w specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji.

Integracja sklepu stacjonarnego ze sklepem online

W tej kategorii zauważalny jest obecnie największy potencjał rozwoju i zmian, ponieważ jedynie 64% sklepów umożliwia osobisty odbiór zamówienia złożonego online i tylko 55% pozwala na jego zwrot w sklepie stacjonarnym. Trend omnichannel zakłada nie tylko zwiększenie integracji między tymi dwoma kanałami sprzedaży, ale także wyodrębnione miejsca w sklepach stacjonarnych, w których personel zajmowałby się jedynie obsługą zamówień internetowych. Zwiększyłoby to zaufanie klientów wobec zakupów online i poczucie komfortu związanego z możliwością zwrotu zamówienia. Omnichannel jest skoncentrowany na potrzebach klienta, a to właśnie jego zadowolenie przyczynia się do wzrostu sprzedaży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *